Marsze równości w Polsce mają długą historię - pierwsza Parada Równości w Warszawie odbyła się w 2001 roku. W Olsztynie pierwszy raz marsz przeszedł 4 lata temu. W tym roku marsz odbył się pod hasłem "Wszyscy chcą kochać".
- Co roku wymyślamy dla marszu nowe hasło, którym chcemy podkreślić, w jakim celu idziemy i ogłaszamy je w walentynki - powiedziała nam już jakiś czas temu Emilia Bartkowska-Młynek, jedna z organizatorek wydarzenia.
I dodała: - Teraz najważniejsze jest dla nas uzyskanie równości małżeńskiej w Polsce i sprawienie, by osoby transpłciowe, które chcą dokonać korekty płci, nie musiały się rozwodzić z dotychczasowymi partnerami. Bo wszyscy chcą kochać - nie tylko chłopak dziewczynę.
- Marsze równości to lokalne święta tolerancji, akceptacji oraz walki o równość osób nieheteronormatywnych i niecispłciowych - mówi natomiast Magdalena Zuba, która także włączyła się w organizację sobotniego wydarzenia.
W sobotnim marszu wzięło udział blisko pół tysiąca osób. Podczas przemarszu skandowano wiele haseł, a uczestnicy mieli ze sobą tęczowe flagi, czy transparenty z hasłami równościowymi.
Dziś podobne marsze odbywają się także w Krakowie, Miliczu i Koszalinie.
Komentarze (118)
Dodaj swój komentarz