- Skąd pomysł na wystosowanie listu do kandydata na prezydenta Olsztyna?
- Uważam, że jako ugrupowanie, które wprowadziło do Rady Miasta siedmioro radnych, co jest drugim rezultatem, spośród komitetów uczestniczących w olsztyńskich wyborach, mamy obowiązek spróbować współpracy z władzą wykonawczą – mówi J. Szmit. Przecież naszym kandydatom zaufało aż 11 tysięcy wyborców. To jest kapitał upoważniający nas do podejmowania merytorycznych dyskusji o wszystkich, ważnych, olsztyńskich sprawach.
- Dlaczego z takim listem wystąpiliście akurat do Piotra Grzymowicza. Przecież w drugiej turze olsztyńskich wyborów startuje dwóch kandydatów.
- Tylko Grzymowicz złożył nam jednoznaczną propozycję współpracy i poparcia jego kandydatury. Małkowski z taką ofertą nie wystąpił. Ponadto miałbym poważne wątpliwości przy współpracy mojej partii z tą osobą. Nie chcemy być bowiem wiązani z, ogólnie znanymi, problemami prawnymi Czesława Jerzego Małkowskiego.
- Spraw, od których uzależniacie współpracę powyborczą z, potencjalnym, prezydentem Olsztyna, jest dużo…
- Dla nas najważniejsze są trzy pierwsze. Jesteśmy, jako PiS, absolutnie przeciwni prywatyzacji Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. To by bowiem oznaczało utratę przez miasto kontroli nad, tak ważnym dla mieszkańców, tematem jak ogrzewanie mieszkań.
- Punkt drugi waszych dezyderatów, to stanowczy wniosek o wycofanie się przez miasto z podwyżki czynszów. Jak wyrównać dziurę w budżecie, która by w takim przypadku powstała.
- Podwyżka czynszów spowodowała zmniejszenie wpływów budżetowych. Coraz więcej bowiem mieszkańców zdecydowało się zbojkotować tę podwyżkę poprzez … niepłacenie czynszu w ogóle. Ze sprawą mieszkań komunalnych i opłat za nie niewątpliwie jest też związane budownictwo nowych lokali komunalnych. Środki na ten cel są do zdobycia w funduszach centralnych. Trzeba je zacząć wykorzystywać.
- Dlaczego tak ważne jest dla was rozliczanie prezydenta na zasadzie zadaniowej. Piszecie o tym wszak w swoim dokumencie.
- Bo najłatwiej jest przedstawić wszystko w kategorii księgowej „winien – ma”. A mieszkańców Olsztyna mniej interesuje bilans finansowy miasta, a bardziej to co zostało konkretnie, w danym roku, zaplanowane i co zostało z tego wykonane. To by dało zdecydowanie większy wpływ radnych na sposób rozliczenia władzy wykonawczej.
- Odpowiedź prezydenta jest dosyć ogólnikowa.
- Dlatego też i nasze poparcie będzie dość ogólnikowe. To znaczy generalnie popieramy w wyborach (jako partyjna struktura) kandydata, Piotra Grzymowicza, ale jednocześnie zostawiamy naszym wyborcom absolutną dowolność w dokonaniu ostatecznego wyboru. A po wyborach, niezależnie od tego kto będzie prezydentem, będziemy starali się trzymać naszych 11 dezyderatów zawartych w piśmie do Grzymowicza.
- Dziękuję za rozmowę
Krzysztof Szczepanik
Olsztyn, 26 listopada 2014 roku
Szanowny Pan
Piotr Grzymowicz
Prezydent Olsztyna
W nawiązaniu do prowadzonych rozmów w sprawie stanowiska olsztyńskich struktur Partii Prawo i Sprawiedliwość w sprawie drugiej tury wyborów prezydenckich przestawiamy zagadnienia jakie są przedmiotem naszego szczególnego zainteresowania.
- Odstąpienie od projektów podziału i przekształcenia spółki MPEC S.A. w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego oraz tworzenia kombinatu energetycznego. Spółka MPEC S.A. powinna pozostać w 100% własnością Gminy Olsztyn. Konieczne modernizacje powinny zostać sfinansowane w ramach możliwości spółki oraz środki pozyskane bezpośrednio na rynku finansowym.
- Cofnięcie podwyżek czynszów w mieszkaniach komunalnych uchwalonych w roku 2012.
- Przedstawianie od roku 2016 budżetu miasta w układzie tradycyjnym oraz zadaniowym.
- Zmiana strategii rozwoju Olsztyna w kierunku wspierania rozwoju gospodarczego a szczególnie przemysłu poprzez atrakcyjne podatki, opracowanie planów zagospodarowania przestrzennego uwzgledniające lokowanie przemysłu oraz zapewnienie terenów pod inwestycje. Szczególnym miejscem aktywności gospodarczej powinny być tereny przy projektowanej południowej obwodnicy Olsztyna.
- Przygotowanie i rozpoczęcie budowy ul. Nowobałtyckiej.
- Realizacja dodatkowego połączenia drogowego pomiędzy Śródmieściem i Zatorzem.
- Budowa nowej szkoły i przedszkola w południowej części Olsztyna.
- Przywrócenie Komisji ds. Rodziny w Radzie Miasta.
- Powołanie przy Prezydencie Miasta pełnomocnika ds. wspierania kobiet i rodziny
- Wprowadzenie darmowych przejazdów w komunikacji miejskiej dla dzieci i młodzieży na trasie szkoła – dom, dom – szkoła.
- Budowa nowej wielozadaniowej hali widowiskowo – sportowej lub gruntowna przebudowa hali „Urania”. Budowa nowego lub modernizacja stadionu przy al. Piłsudskiego, dostosowująca go do potrzeb ekstraklasy. Wykup od PKP terenów wykorzystywanych przez KKS Warmia przy ulicy Sybiraków i stworzenie tam nowoczesnego ośrodka sportowo – rekreacyjnego.
Sposób odpowiedzi na te pytania warunkuje nasze decyzje w sprawie udzielenia rekomendacji w drugiej turze wyborów prezydenckich.
Poseł na Sejm – Iwona Arent
Poseł na Sejm – Jerzy Szmit
Radni Rady Miasta Olsztyn:
Leszek Araszkiewicz, Jarosław Babalski,
Marek Nowacki, Ewa Piotrkowska,
Dariusz Rudnik, Grzegorz Smoliński
Olsztyn, 26 listopada 2014r.
Poseł na Sejm RP Iwona Arent
Poseł na Sejm RP Jerzy Szmit
Radni Rady Miasta Olsztyna
Leszek Araszkiewicz,
Jarosław Babalski
Marek Nowacki,
Ewa Piotrkowska,
Dariusz Rudnik,
Grzegorz Smoliński
W odpowiedzi na Państwa pismo z dn. 26.11.2014r. dotyczące rekomendacji mojej osoby w drugiej turze wyborów prezydenckich przez olsztyńskie struktury partii Prawo i Sprawiedliwość, uprzejmie informuję, że jestem otwarty na każdą dyskusję o problemach Olsztyna i związanych z tym, możliwych rozwiązaniach organizacyjnych. Dotyczy to także zakresu tematycznego przedstawionego w Państwa piśmie. Muszę jednak zwrócić uwagę, że jest on bardzo szeroki. Niektóre zagadnienia są poza kompetencją prezydenta miasta i są zarezerwowane do właściwości rady miasta, niektóre są już realizowane, a są też i takie, które wymagają ponownej dogłębnej analizy ekonomicznej i organizacyjnej.
Jestem przekonany, że zarówno Państwo, jak i ja kierujemy się jedynie dobrem mieszkańców i rozwojem naszego miasta. Tym samym podejmowane decyzje dotyczące ważnych aspektów życia mieszkańców Olsztyna powinny być przemyślane, przeanalizowane oraz społecznie i ekonomicznie akceptowalne. Nie mam wątpliwości, że kierując się tą zasadą znajdziemy dobre rozwiązania w każdym podejmowanym przez Państwa temacie.
Proszę wybaczyć, że nie odpowiadam szczegółowo na każde zagadnienie, bo niektóre tematy są wielowątkowe i bardzo złożone, a potraktowanie ich „zerojedynkowo” oznaczałoby tylko koniunkturalne, a nie merytoryczne podejście do sprawy.
Jestem uczciwy i na tym chcę budować nasze relacje. Na szczerej rozmowie, do której zawsze jestem gotowy. Mam nadzieję, że moja odpowiedź ułatwi Państwu podjęcie właściwej decyzji, z kim chcecie współpracować w kolejnej kadencji olsztyńskiego samorządu.
Piotr Grzymowicz
Komentarze (5)
Dodaj swój komentarz