Wielokrotnie informowaliśmy o problemach wykonawcy przebudowy hali Urania. Firma Mirbud przekazała władzom Olsztyna, że termin prac się wydłuży. Pierwotnie obiekt miał być gotowy w lutym 2023 r., jednak remont może się wydłużyć do 24 sierpnia 2023 r. (Przebudowa Uranii potrwa dłużej niż przewidywano. Wiadomo, o ile miesięcy przedłuży się termin). Firma musiała także się uporać z kłopotami kadrowymi. 66 obywateli Ukrainy, którzy pracowali na budowie, wyjechało do swojej ojczyzny bronić jej przed Rosjanami (Wykonawca przebudowy Uranii ma kłopoty. Ukraińcy pojechali walczyć za swój kraj). Jednak i ten problem udało się rozwiązać, obecnie na placu budowy pracuje około 250 pracowników.
Inflacja oraz wysokie ceny materiałów budowlanych sprawiły, że wykonawca potrzebuje kolejnych pieniędzy na dokończenie prac. Ratusz został o tym zaalarmowany już wcześniej, bo wykonawca złożył wniosek o zwiększenie finansowania. Miasto na przebudową hali pozyskało około 200 mln zł z funduszy unijnych, ale to za mało. Ratusz będzie w budżecie musiał znaleźć kolejne środki na dofinansowanie inwestycji. W grę wchodzą miliony złotych (Wykonawca przebudowy hali Urania chce od miasta więcej pieniędzy. W grę wchodzą miliony złotych).
W rozwiązaniu problemów wykonawcy oraz miasta ma pomóc mediator, który wkrótce wkroczy na teren placu budowy. Mediacje mogą potrwać kilka miesięcy.
- Nie rozpatrujemy tej sprawy w kategoriach niekontynuowania prac. Wnioskujemy natomiast o zwiększenie kwoty kontraktowej ze względu na nieprzewidziane okoliczności i związanego z tym nieprzewidzianego i gwałtownego wzrostu cen materiałów i usług – przekazał mediom Paweł Bruger, rzecznik prasowy grupy Mirbud.
Po remoncie hala Urania ma pomieścić 4 tys. widzów. W bryle „A” zaprojektowano centralnie usytuowane boisko do gry w siatkówkę, piłkę ręczną, koszykówkę, tenisa ziemnego, tenisa stołowego, badmintona, futsal. Oprócz tego będzie można organizować zawody bokserskie, zapaśnicze, taekwondo. Będzie się tam znajdowała widownia z miejscami stałymi, mobilnymi, dla osób z niepełnosprawnościami oraz stojącymi. Wyodrębniona zostanie strefa VIP oraz strefa dla dziennikarzy. Łącznie będzie około 4000 miejsc na trybunach. To oznacza, że nie będą mogły tam zostać zorganizowane rozgrywki międzynarodowe w siatkówkę, bo przepisy wymagają minimum 4500 miejsc.
Z kolei w bryle „BC” znajdzie się podpiwniczenie, w którym będą pomieszczenia techniczne i parkingi. Wyżej powstaną m.in. sala treningowo-rozgrzewkowa, sala do podnoszenia ciężarów, pomieszczenia dla sędziów czy trenerów, siłownia, pomieszczenia rehabilitacyjne i medyczne oraz biurowe czy pomieszczenia do obsługi lodowiska-rolkowiska.
Komentarze (33)
Dodaj swój komentarz