Śledztwo dotyczy funkcjonowania w okresie od sierpnia 2009 roku do lutego 2011 roku w Olsztynie, Warszawie, Krakowie i innych miejscach, zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wyłudzaniem od Skarbu Państwa nienależnych zwrotów podatku VAT, poprzez obrót gospodarczy wieloma nierzetelnymi, fikcyjnymi fakturami i innymi dokumentami, za usługi IT, telekomunikacji internetowej i inne, wystawionymi przez bardzo dużą ilość polskich firm z województwa warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego i innych.
W ramach prowadzonego postępowania śledczy zabezpieczyli i przeanalizowali ponad 14.400 fikcyjnych faktur VAT i dokumentów KP, przeprowadzili ponad 120 przeszukań, kilkadziesiąt analiz przepływów środków pieniężnych firm uczestniczących w tym przestępczym procederze.
Zebrane i zweryfikowane informacje pozwoliły na ustalenie okoliczności powstania nielegalnej działalności oraz wyjaśnienie mechanizmu jej działania.
Z ustaleń śledczych wynika, że Piotr K., będąc właścicielem warszawskiej firmy oraz jedynym udziałowcem i prezesem zarządu warszawskich 6 spółek z ograniczoną odpowiedzialnością oraz właścicielem m.in. zagranicznych firm mających siedziby na terenie Brytyjskich Wysp Dziewiczych oraz w USA, w 2009 roku za pośrednictwem Internetu oraz pośrednio przez inne osoby nawiązał współpracę z Karolem J. To zaowocowało stworzeniem fikcyjnych firm, które wytwarzały nieprawdziwą dokumentację podatkową na rzecz warszawskich podmiotów gospodarczych. Wszystko po to, aby wyłudzić zwrot podatku VAT.
Taka dokumentacja, przede wszystkim w postaci faktur VAT i dokumentów KP, za usługi IT i SMS, została w zdecydowanej większości wygenerowana przez olsztyńską grupę przestępczą stworzoną przez Karola J. Członkowie kierowanej przez niego grupy namówili swoich znajomych, bądź osoby przypadkowe, przeważnie bez majątku - do zakładania fikcyjnych działalności gospodarczych. Osoby te w wynajmowanych na terenie Olsztyna biurach, wykorzystując dane założonych firm, przy użyciu komputerów i drukarek wytwarzały (podrabiały) potwierdzające nieprawdę faktury VAT, dokumentujące nieprawdziwe usługi przede wszystkim IT i SMS na rzecz podmiotów gospodarczych Piotra K. oraz dokumenty KP obrazujące otrzymanie zapłaty za te faktury.
W następnej kolejności dokumenty te były przedkładane do podpisu tzw. podwykonawcom, bądź też nie - niejednokrotnie ich podpisy były fałszowane. „Podwykonawcy” skupieni wokół olsztyńskiej grupy przestępczej, za zarejestrowanie firm i umożliwienie wystawienia „pustych” faktur VAT otrzymywali korzyści majątkowe w różnych kwotach - od 500 złotych do 3.500 złotych miesięcznie, przekazywane im przez członków grupy przestępczej. Ustalenia śledztwa jednoznacznie wskazują, że żaden z „podwykonawców” nie wykonywał przedmiotowych usług, a prawie wszyscy z nich nie potrafili określić na czym te usługi miałyby polegać.
Z zebranego materiału dowodowego wynika, że Skarb Państwa stracił ponad 50.000.000 złotych w wyniku wyłudzeń nienależnego zwrotu podatku VAT. Gdyby nie analityczna i żmudna praca policjantów, prokuratora i funkcjonariuszy Urzędu Kontroli Skarbowej starty mogłyby być zdecydowanie większe, bo grupę podejrzewa się o usiłowanie wyłudzenia kolejnych ponad 56.000.000 złotych.
Dwa dni temu tymczasowo aresztowany został pomysłodawca i główny podejrzany przestępczego procederu - Piotr K. Mężczyzna usłyszał zarzuty m.in. oszustw i prania brudnych pieniędzy. W sumie w tej sprawie policjanci zatrzymali już ponad 90 osób, w tym Karola J., który odpowie m.in. za kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą. Wobec podejrzanych w sumie zastosowano 5 tymczasowych aresztów i ponad 40 poręczeń majątkowych. W ramach kodeksu postępowania karnego zdecydowano o zabezpieczeniu majątkowym na łączną kwotę około 7.000.000 złotych oraz w ramach kontroli skarbowych na kwotę ponad 4.800.000 złotych.
Jak zapowiadają śledczy, to nie koniec sprawy.
Komentarze (1)
Dodaj swój komentarz