Dlaczego dochodzi do wypadków przy pracy? Wielu pracowników doznaje uszczerbku na zdrowiu w pracy w wyniku rutyny. Często wychodzi brak doświadczenia, gdy osoby chcą dorobić np. podczas wakacji i zatrudniają się np. na budowach.
– W okresie wakacyjnym wykonuje się więcej prac budowlanych. Często na budowach zatrudniane są osoby bez doświadczenia, w tym studenci. O wypadek jest naprawdę nietrudno – wyjaśnia w rozmowie z nami Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych województwa warmińsko-mazurskiego.
W przypadku osób zatrudnionych na umowę o pracę zdarzenie to zgłaszamy pracodawcy. Jego obowiązkiem jest przeprowadzić postępowanie powypadkowe, a w ciągu 14 dni od daty wypadku sporządzić protokół powypadkowy. Podobnie jest w przypadku zatrudnionych na umowę zlecenie czy agencyjną. Postępowanie jest obowiązkiem zleceniodawcy.
Z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej przysługuje kilka rodzajów świadczeń, w tym zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne, zasiłek wyrównawczy, jednorazowe odszkodowanie, renta z tytułu niezdolności do pracy, w tym renta szkoleniowa czy renta rodzinna.
Dodajmy, że zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego wynosi aż 100 proc. podstawy wymiaru przeciętnego wynagrodzenia. W dodatku podczas przedłużającej się choroby, pokrzywdzony może korzystać ze świadczenia rehabilitacyjnego przysługującego maksymalnie przez 12 miesięcy.
Ponadto z funduszu wypadkowego pokrywane są koszty leczenia stomatologicznego oraz wykonania szczepień ochronnych, które zalecił lekarz orzecznik.
Po zakończeniu leczenia osoba, która doznała stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu może się starać o jednorazowe odszkodowanie, które przysługuje także uprawnionym członkom rodziny zmarłego w wyniku wypadku. Jaka jest wysokość odszkodowania? To 20 proc. przeciętnego wynagrodzenia za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. Obecnie 1 proc. wynosi 917 zł.
Anna Ilukiewicz dodała, że nie każdy pracownik stara się o odszkodowanie. Wielu też nie jest uprawnionych do otrzymania takowego. Oprócz osób zatrudnionych na podstawie umowy o dzieło, skorzystać z ubezpieczenia także nie mogą m.in. osoby nietrzeźwe w chwili wypadku lub takie, które umyślnie lub wskutek niedbalstwa naruszyły przepisy o ochronie życia i zdrowia i udowodniono, że to była jedyna przyczyna wypadku.
– Warto również pamiętać, że jeżeli mówimy o wypadkach w pracy, nie możemy zaliczyć do tego wypadku np. podczas dojazdu do pracy, chyba że mowa o kosmetyczce mobilnej czy fryzjerce – ale tutaj wypadek musiałby nastąpić w godzinach pracy – dodała Anna Ilukiewicz.
Jeżeli chodzi o statystyki wypadków, to takie prowadzi m.in. Okręgowy Inspektorat Pracy w Olsztynie. W województwie warmińsko-mazurskim w 2017 roku odnotowano 140 zdarzeń (w tym 25 w lipcu i sierpniu), z czego OIP uznał 88 za wypadki przy pracy, z czego 11 poszkodowanych poniosło śmierć, a 31 odniosło ciężkie obrażenia. Najczęściej do wypadków dochodziło w przetwórstwie przemysłowym (44 zdarzenia).
Rok później doszło do 146 zdarzeń (24 w wakacje). 74 z nich uznano za wypadki przy pracy, w wyniku których 12 osób zmarło, a 29 odniosło ciężkie obrażenia. Tym razem ponownie do największej liczby wypadków doszło w przetwórstwie przemysłowym – 23 zdarzenia oraz w budownictwie – 12.
W tym roku jak dotąd doszło do 88 zdarzeń (11 w lipcu). Okręgowy Inspektorat Pracy w Olsztynie odnotował 31 wypadków przy pracy, w wyniku których 5 osób poniosło śmierć, a 7 było w stanie ciężkim. 14 zdarzeń odnotowano w przetwórstwie przemysłowym, a 5 w budownictwie.
Komentarze (5)
Dodaj swój komentarz