Sprawa dotyczy zdarzenia, do którego doszło w nocy z 28 na 29 stycznia 2006 roku w Pielgrzymowie w gminie Kozłowo (powiat nidzicki). Według prokuratora - Zbigniew P. w nieustalony sposób przedostał się wówczas do domu 81-latki, a następnie pod pretekstem rabunkowym zaczął przeszukiwać domostwo.
Gdy kobieta zorientowała się, że w domu jest nieproszony gość, oskarżony zaczął ją bić po całym ciele i dusić. 81-latka doznała poważnych obrażeń ciała i straciła przytomność. Następnie Zbigniew P. w celu zatarcia śladów miał podłożyć ogień w domu pokrzywdzonej, po czym pozostawił ją tam nieprzytomną i niezdolną do ucieczki. Kobieta zmarła z powodu zaczadzenia i oparzeń.
30 stycznia 2006 roku wszczęto śledztwo, które zostało jednak po kilku miesiącach umorzone. Po latach do sprawy wrócili policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie. Szansą na ustalenie sprawcy okazały się ślady biologiczne zabezpieczone na odzieży pokrzywdzonej. Badania DNA doprowadziły do wniosku, że zabezpieczony materiał pochodzi od Zbigniewa P.
Ponowne zainteresowanie się tematem przez policję sprawiło, że 39-latek zmienił nazwisko i przeprowadził się na południe Polski. 27 września 2021 roku został ujęty na Podkarpaciu.
Proces rozpoczął się 2 grudnia 2022 roku przed Sądem Okręgowym w Olsztynie. Zbigniew P. w pierwszym dniu procesu nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu.
Wyrok zapadł 8 maja 2023 roku. Sąd Okręgowy w Olsztynie uznał Zbigniewa P. za winnego popełnienia zarzucanego mu czynu i wymierzył mu karę 25 lat pozbawienia wolności. Ponadto, sąd orzekł od oskarżonego na rzecz oskarżycielki posiłkowej – córki zmarłej kobiety - zapłatę 50 tys. zł tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę.
W ocenie sądu, kara wymierzona Zbigniewowi P. jest surowa, ale sprawiedliwa. Podkreślono wysoką społeczną szkodliwość czynu popełnionego na osobie w podeszłym wieku, niezdolnej do odparcia ataku i podjęcia jakiejkolwiek skutecznej obrony. Wzięto też pod uwagę wielokrotną karalność oskarżonego.
Wyrok w tej sprawie nie jest prawomocny.
Czytaj również:
Olsztyńscy policjanci rozwiązali sprawę zabójstwa sprzed 15 lat [WIDEO]
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz