Wszyscy zainteresowani, którzy ukończyli 12 lat, mogą przyjąć nową wersję szczepionki o nazwie Nuvaxovid, firmy Novavax. To preparat białkowy a nie oparty na technologii mRNA (jak np. Pfizer czy Moderna). Obecnie dostępnych jest 210 tys. dawek, a pod koniec przyszłego tygodnia mają dotrzeć kolejne. Ministerstwo Zdrowia zapewniało, że sprowadzi ich około miliona.
W nocy z 5 na 6 grudnia wystawiono automatycznie przez system ponad 2,8 mln skierowań dla osób, które poddały się już pełnemu cyklowi szczepień. Natomiast jeśli chodzi o tę wersję produktu, może ona służyć zarówno jako dawka przypominająca, jak i pierwsza w całym procesie. Pacjenci do tej pory niezaszczepieni otrzymają dwie kolejne dawki, w odstępie trzech tygodni.
Jak podaje Polska Agencja Prasowa, dawka przypominająca sugerowana jest dla osób po 60 roku życia; posiadających choroby współistniejące, które mogą zwiększyć ryzyko utrudnionego przebiegu koronawirusa, a także dla pracowników służby zdrowia, mających bezpośredni kontakt z pacjentami.
Zainteresowani mogą zapisać się na szczepienie najszybciej za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta lub udając się do placówki Podstawowej Opieki Zdrowotnej czy apteki. Istnieje również opcja e-Rejestracji na stronie pacjent.gov.pl oraz skorzystania z infolinii 989 (w godz. 7:00-20:00). Ostatnia z wymienionych będzie dostępna tylko do 16 grudnia br.
Ministerstwo Zdrowia poinformowało, iż skierowania mają być wystawiane automatycznie. Może się jednak zdarzyć, że ktoś go nie otrzyma. W takim przypadku należy udać się od razu do punktu szczepień. Osoby uprawnione wystawią na miejscu skierowanie, po uzyskaniu wcześniejszej informacji o wieku pacjenta oraz terminie przyjęcia ostatniej dawki, który musi wynosić minimum sześć miesięcy.
Na stronie internetowej Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie pojawił się komunikat, iż od 6 grudnia Poradnia Medycyny Rodzinnej rozpocznie cykl darmowych szczepień dla osób, które ukończyły 12 lat. Rejestracja w przypadku tej placówki odbywa się pod nr tel. 89 539 33 69 oraz 89 539 33 88 (od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 18:00), osobiście w poradni lub przez internet.
Na terenie naszego województwa rośnie liczba zakażeń. W pierwszej połowie listopada odnotowano 876 przypadków, natomiast w ciągu ostatnich dwóch tygodni nastąpił wzrost do 1425.
Komentarze (15)
Dodaj swój komentarz