Na poziomie ogólności możemy powiedzieć, że nasza flaga jest biało-czerwona. Wchodząc w detale, okaże się jednak, że nie do końca. Chromatykę precyzuje „Ustawa z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych”. Wedle dokumentu biały nie jest czystym śnieżnobiałym, a kolor czerwony to karmazyn, czyli ciemna czerwień.
Co ciekawe, nie zawsze tak było. Pierwszy opis flagi z 1921 roku wprowadzał karmazyn (o odcieniu nieco jaśniejszym od współczesnego), ale od 1927 roku, przez ponad 50 lat, obowiązywał cynober, czyli czerwony wpadający w pomarańczowy.
Bez wchodzenia w kolorystyczne szczegóły przyjęło się jednak utożsamiać nasze barwy jako biało-czerwone. Dlaczego akurat takie? Flaga jest odwzorowaniem kolorów chorągwi polskiej, białego orła na czerwonym tle, oficjalnego symbolu państwa już od średniowiecza. Znak w godle, czyli orzeł, jest ważniejszą jego częścią niż tło, dlatego kolor biały jest na górze, a czerwony na dole (i dlatego poprawnie mówi się, że flaga jest biało-czerwona).
- Pierwsza manifestacja z biało-czerwonymi flagami miała miejsce 3 maja 1916 r., podczas obchodów 125 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Warszawie. W ten sposób mieszkańcy stolicy demonstrowali swój patriotyzm. W 1919 r. po odzyskaniu niepodległości Sejm odrodzonej Rzeczypospolitej zatwierdził biel i czerwień jako barwy narodowe. Ale barwy te, wywodzące się z herbu polskich władców, towarzyszą państwu polskiemu od początków jego istnienia - podkreśla Wojciech Kirejczyk, dyrektor Biura „Niepodległa", które realizuje zadania z zakresu polityki pamięci.
Z flagą należy się obchodzić w specjalny sposób. Alfred Znamierowski, członek Polskiego Towarzystwa Heraldycznego i Komisji Heraldycznej przy MSWIA w swoim opracowaniu zwraca uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim, na terenie RP nasza flaga państwowa ma zawsze pierwszeństwo przed wszystkimi innymi flagami. Jeśli eksponuje się na masztach więcej flag, flagę państwową RP podnosi się (wciąga na maszt) jako pierwszą i opuszcza jako ostatnią. Znamierowski podkreśla też, że flaga państwowa nigdy nie może dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody.
Komentarze (24)
Dodaj swój komentarz