Jednym z celów jest dostarczenie wiedzy na temat najbardziej efektywnych ekologicznie i ekonomicznie metod zwalczania inwazyjnych gatunków obcych w Polsce. Ich stosowanie ograniczy negatywny wpływ tych gatunków na środowisko naturalne, gospodarkę i zdrowie człowieka.
Prace związane z usuwaniem moczarki delikatnej będą polegały na ręcznej eliminacji roślin (metoda nurkowa i koszenia) oraz stosowaniu barier bentosowych i potrwają do końca października 2021 r. Opracowane metody zakładają dostosowanie ich w taki sposób, aby nie prowadziły do degradacji środowiska naturalnego, ale do poprawy jego stanu po przez eliminacje gatunków obcych inwazyjnych. Wszelkie działania wykonywane będą przez wykwalifikowany zespół ekspercki.
Moczarka delikatna Elodea nuttallii to inwazyjny gatunek obcy rośliny wodnej. Należy do zanurzonych makrofitów posiadających duże zdolności adaptacyjne oraz regeneracyjne. Występuje w wodach słodkich, głównie jeziorach i innych zbiornikach wodnych lub wolno płynących rzekach, gdzie może zdominować pozostałe rośliny wodne. Osiąga do 1 metra długości, zakorzeniając się w dnie zbiornika wodnego. W miarę rozwoju moczarka delikatna tworzy zwarty kożuch pędów unoszących się przy powierzchni wody, ograniczając w ten sposób wzrost wszystkim innym gatunkom roślin w wodzie.
Komentarze (4)
Dodaj swój komentarz