Z magazynu Banku Żywności w Olsztynie, mieszczącego się w pobliskim Wadągu, do potrzebujących wyruszył pierwszy transport z dziesięcioma paletami. Znajdują się w nich zarówno produkty spożywcze, woda, środki chemiczne i dezynfekujące, jak również trzy agregaty i osuszacz. Kolejne potrzebne przedmioty i produkty będą sukcesywnie dokupowane do następnych transportów.
Co ważne, agregaty oraz osuszacze będą wypożyczane z miejsca na miejsce, a po całej akcji powodziowej, trafią do jednostek straży pożarnej.
Aktualnie w magazynie organizacji znajduje się ponad 30 palet.
Przypominamy, iż wśród najpotrzebniejszych artykułów wciąż znajdują się: konserwy, produkty instant, żywność energetyczna, sucha żywność, woda pitna, artykuły chemiczne i kosmetyki, latarki, baterie, powerbanki, śpiwory, koce, ręczniki, gumowce, narzędzia do usuwania skutków powodzi (m.in. szpadle, łopaty, łomy, rękawice), płyny dezynfekujące, duże worki na śmieci, słodycze czy karma dla zwierząt.
Do akcji olsztyńskich działaczy Banku Żywności włączył się prezydent miasta Robert Szewczyk oraz wojewoda warmińsko-mazurski Radosław Król. Podczas środowej konferencji solidarnie podkreślali, iż tylko dzięki współpracy skala pomocy może być największa.
Robert Szewczyk skierował podziękowania do wszystkich mieszkańców, którzy dołączyli w ostatnich dniach do zbiórek i wskazał, iż z czasem formy pomocy ulegną zmianie.
- Nawiązujemy partnerstwa z innymi samorządami, nasze spółki nawiązują współpracę branżową. Rozmawiałem dziś z prezesem wodociągów. Będą wspierać swoich kolegów, którzy walczą o przywrócenie dostaw wody i działanie wszystkich urządzeń. Musimy mieć świadomość, że ta pomoc będzie musiała trwać jeszcze przez wiele tygodni. Dziękuję mieszkańcom i proszę o więcej – mówił włodarz.
Wojewoda przypomniał natomiast, iż produkty przeznaczone do pomocy muszą przejść konieczną selekcję, ponieważ do potrzebujących nie mogą trafić artykuły niezdatne do użytku.
Radosław Król wskazał także, iż władze przekazały służbom działających na południu 21 osuszaczy powietrza i zapewnił, iż wsparcia udzielają również żołnierze dywizji oraz pracownicy urzędu wojewódzkiego. Wojewoda zaapelował też do mieszkańców, aby podczas niesienia pomocy, korzystali z doświadczonych organizacji.
Żywność odbierana jest codziennie, zarówno w magazynie zlokalizowanym w Wadągu 13A (od poniedziałku do piątku w godzinach 7-15), jak i przy ul. Gietkowskiej 9E w Olsztynie (w dni powszednie między godz. 12-18 i w sobotę w godzinach 10-15).
Bank Żywności w dalszym ciągu przyjmuje wpłaty pieniężne na wsparcie akcji. Wpłat można dokonywać na numer konta: BPS 06 1930 1611 2400 0400 4551 0005, z dopiskiem „Powódź" w tytule przelewu.
Kontakt w sprawach dotyczących magazynu i zbiórki darów możliwy jest u Adriana Piotrowicza pod numerem telefonu: 662 243 186.
Warto podkreślić, iż do akcji przyłączyła się Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Caritas Polska oraz Polski Czerwony Krzyż.
Czytaj również:
Cała Polska solidarna z powodzianami. Bank Żywności w Olsztynie rusza ze zbiórką darów
Jak pomóc powodzianom? Sprawdzamy, gdzie trwają lokalne zbiórki darów
Komentarze (32)
Dodaj swój komentarz