Plany na wprowadzenie systemu kaucyjnego, takiego, jaki istnieje w wielu krajach Unii Europejskiej, pojawiły się już dawno. Wiele sklepów samodzielnie wprowadziło kaucje na butelki zwrotne. Zakres ten obejmuje w głównej mierze butelki po piwie. Kolejnym krokiem było zniesienie konieczności okazania paragonu, co zrobiły takie sieci jak Biedronka, Kaufland i Carrefour. Ostatni z dyskontów poinformował na początku roku, że w 2022 udało się odebrać aż 11,4 miliona butelek - blisko dwa razy więcej, niż zostało sprzedanych.
Z powodu dużej liczby zwracanych butelek, co przeradza się na dodatkową pracę dla obsługi oraz wysokie koszty, sieć postanowiła zmienić regulamin kaucji. Pierwszą ze zmian było ograniczenie czasu przyjmowania zwrotnych butelek. Drugą - wprowadzenie różnych stawek za zwracanie butelek przy okazaniu paragonu i bez niego. Według nowych przepisów firmy za butelkę zwrotną otrzymamy nawet 50% mniej kaucji bez okazania paragonu. Zmianie nie uległy stawki za skrzynki, za które nadal można "odzyskać" tyle samo pieniędzy.
Wprowadzenie tego systemu było testowane przez sieć dyskontów w poprzednich miesiącach. Redakcja portalu Olsztyn.com.pl dotarła do raportu, który opisuje wyniki testu. Według podsumowania, zmniejszono liczbę przyjmowanych butelek o 15%, zwiększono przepustowość Punktu Obsługi Klienta oraz ograniczono liczbę klientów hurtowych. Wszystko osiągnięto bez negatywnych reakcji ze strony klientów.
Stosowane w Carrefourze, Kauflandzie i Biedronce rozwiązania zostaną wkrótce rozciągnięte na całą Polskę. Powiększeniu ulegnie także liczba rodzajów zwrotnych opakowań. Według przepisów, od stycznia 2025 roku w Polsce pojawi się system kaucyjny, który prócz butelek szklanych (do 1,5 l) obejmie także butelki plastikowe (do 3 l) oraz metalowe (do 1 l). Obowiązek odbierania opakowań objętych kaucją będą miały sklepy o powierzchni powyżej 200 m. kw.. Zwrot ma być bezparagonowy, a stawka kaucji jednolita dla wszystkich opakowań. Ma ona wynosić 50 groszy.
System kaucyjny, czyli zwrot pieniędzy za opakowania, został z powodzeniem wprowadzony w wielu krajach Europy. Pionierem w tej kwestii była Szwecja. Od 1986 roku za dostarczenie do punktu opakowania plastikowego do 1 l i metalowego otrzymamy 1 koronę (ok. 40 gr), a za butelkę z plastiku od 1 l w górę 2 korony.
Wśród naszych sąsiadów pierwsi byli Niemcy, którzy wprowadzili kaucję za butelki w 2003 roku. Przy kwocie 10-35 centów (0,44 - 1,56 zł) za opakowanie osiągany jest zwrot na poziomie 97%. W 2016 roku opłatę kaucyjną w wysokości 10 centów (0,44 zł) wprowadziła Litwa. W zeszłym roku z zadaniem wdrożenia systemu zmierzyli się Słowacy, gdzie za opakowania PET oraz metalowe puszki od napojów bezalkoholowych i piwa otrzymamy 0,15 centów (0,67 zł) za sztukę.
Komentarze (24)
Dodaj swój komentarz