Dziś jest: 27.09.2024
Imieniny: Justyny, Mirabeli
Data dodania: 2024-09-26 13:55

Aleksandra Sawczuk

Za nami II Warmińskie Forum Gospodarcze Szlaku Świętej Warmii [ZDJĘCIA, WIDEO]

Za nami II Warmińskie Forum Gospodarcze Szlaku Świętej Warmii [ZDJĘCIA, WIDEO]
Sercem II edycji przedsięwzięcia był Lidzbark Warmiński
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

W Lidzbarku Warmińskim odbyła się druga edycja Warmińskiego Forum Gospodarczego Szlaku Świętej Warmii. Pierwsza odsłona miała miejsce w ubiegłym roku w Sile (gmina Gietrzwałd). Forum stanowiło okazję do promocji hasła: „Nie ma rozwoju samorządu bez biznesu”. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele samorządu, politycy, lokalni przedsiębiorcy, a także twórcy kultury, sztuki i rzemiosła. Redakcja portalu Olsztyn.com.pl miała na miejscu mobilne studio, w którym przeprowadziła szereg rozmów z zaproszonymi gośćmi.

reklama

W tym roku sercem Forum były Termy Warmińskie. Główny wątek tematyczny przedsięwzięcia stanowiła szeroko pojęta turystyka. Na miejscu nie zabrakło również rozmów, dotyczących potencjału gospodarczego oraz uzdrowiskowego regionu. Uczestnicy dyskutowali o ścieżkach kooperacji na rzecz lokalnego rozwoju.

Nasza relacja z II Warmińskiego Forum Gospodarczego Szlaku Świętej Warmii

- Mamy duże możliwości do tego, żeby rozwijać swój potencjał gospodarczy w oparciu o naszą tradycję, o historię, o to, żebyśmy mogli rozwijać tu turystykę – mówił w rozmowie z portalem Olsztyn.com.pl Jacek Wiśniowski, burmistrz Lidzbarka Warmińskiego.

W programie wydarzenia znalazły się też kwestie, związane z instrumentami finansowymi dla biznesu czy zmianami na rynku ubezpieczeniowym. Ponadto, podczas spotkania miało miejsce uroczyste wręczenie certyfikatów pn. „Turystyczny Kunsztyk Warmiński”. To nagroda przeznaczona dla warmińskich miejsc noclegowych i kulinarnych wyróżnionych przez Stowarzyszenie Miast, Gmin i Powiatów Szlak Świętej Warmii.

Organizatorzy podkreślają, iż zgromadzonym na tegorocznym Forum przyświecał jeden cel – „pokazanie Warmii, jako unikalnej i pięknej krainy, która powinna wreszcie „uwolnić się” z cienia Mazur”.

Oprócz uczestników z naszego kraju, na wydarzeniu gościła również delegacja z Hiszpanii. Indefonso de la Campa Montenegro, przedstawiciel Europejskiej Federacji Szlaku Świętego Jakuba, określił Polskę, jako „wyjątkowy kraj” oraz podkreślił istotność międzypaństwowej współpracy.

Przedstawiciel Europejskiej Federacji Szlaku Świętego Jakuba Indefonso de la Campa Montenegro

W Lidzbarku Warmińskim pojawiła się również redakcja portalu Olsztyn.com.pl. Na miejscu, w mobilnym studiu, przeprowadziliśmy szereg rozmów z zaproszonymi gośćmi.

Jednym z nich był starosta olsztyński, Andrzej Abako, występujący także w roli inicjatora całej imprezy. Podczas rozmowy z naszym portalem wskazał, iż Stowarzyszenie Szlaku Świętej Warmii skupia w jednym miejscu wszystkie samorządy warmińskie, aby stanowić potencjał gospodarczy regionu.

- Mazury mają olbrzymi potencjał turystyczny w okresie trzech miesięcy letnich, natomiast Warmia ma potencjał turystyczny w okresie dwunastu miesięcy, w ciągu całego roku i to w różnych aspektach. Warmia staje się też potencjałem uzdrowiskowym. Chcemy skorzystać z tego, że Warmia i Mazury to zielone płuca Polski – podkreślał Abako.

Starosta olsztyński stwierdził także, iż do osiągnięcia sukcesu potrzebna jest wspólna idea i współpraca z mazurskimi samorządowcami, a także hiszpańskimi przedstawicielami.

Starosta olsztyński Andrzej Abako i starosta lidzbarski Dariusz Iskra

W wydarzeniu uczestniczył również burmistrz Fromborka, Damian Krasiński, który poinformował, iż Frombork, będący obecnie obszarem ochrony uzdrowiskowej, stara się o uzyskanie statusu uzdrowiska. Wskazał, iż działania mają w przyszłości wpłynąć na jak najlepsze reprezentowanie Szlaku Świętej Warmii.

Jednym z głównych organizatorów wydarzenia był starosta lidzbarski, Dariusz Iskra, w rozmowie z redakcją naszego portalu wskazał, iż cieszy się z możliwości goszczenia na wydarzeniu wielu fachowców i ekspertów oraz wyraził nadzieję, że odbyte dyskusje pokażą, w jaki sposób można wykorzystać potencjał „Warmii jeszcze nieodkrytej”.

Na Forum gościł także Grzegorz Matłoka, burmistrz Barczewa. Włodarz poinformował, iż obecnie zarządzana przez niego gmina potrzebuje ożywienia turystycznego. Tłumaczył, że gmina Barczewo ma ogromny potencjał, przede wszystkim krajobrazowy, który musi wykorzystać. Jako miejsca o dużych możliwościach turystycznych wskazał, m.in. jeziora śródleśne, będące „doskonałym miejscem do wypoczynku” oraz ośrodek w Zalesiu.

- Barczewo jest gminą o olbrzymim potencjale. Forum, na którym dziś się znajdujemy to również jedna z odsłon naszej turystyki. Mamy spory wachlarz możliwości. Jako gmina musimy mocno popracować nad swoją promocją. Przed nami wiele zadań. To jest ciężka praca samorządowców i mieszkańców – mówił Matłoka.

W naszym mobilnym studiu pojawił się też wójt gminy Gietrzwałd Jan Kasprowicz. Podczas wywiadu odniósł się do rodzaju turystyki, który cechuje zarządzaną przez niego gminę, mianowicie turystyki religijnej. Podkreślił, iż obecnie przedsiębiorcy czy hotelarze promują się cenionym w dzisiejszych czasach produktem, jakim jest cisza.

Burmistrz gminy Gietrzwałd Jan Kasprowicz

Z kolei burmistrz Biskupca Kamil Kozłowski podkreślił, że obrany kierunek rozwoju regionu i odpowiednie przygotowanie pomoże „ściągnąć” na Warmię w tym, oczywiście, do Biskupca, zarówno turystów polskich, jak i zagranicznych. Dodał również, iż od kilku lat w procesie pozyskiwania turystów pomocna stała się droga krajowa S16.

- Mamy się czym pochwalić. Myślę, że to jest właściwy kierunek zaznaczenia Warmii na mapie Polski. Widać, że krajowa „szesnastka” przysparza nam i turystów i przedsiębiorców. To nas bardzo cieszy. Staramy się też rozwijać w kierunku lepszej bazy noclegowej – mówił.

Organizatorem imprezy był też Jarosław Tokarczyk. W rozmowie z naszym portalem podkreślił, iż zainteresowanie inicjatywą wzrasta zarówno wśród przedstawicieli samorządu, jak i przedsiębiorców.

- Czas mówić o komercjalizacji, o monetyzacji tego przedsięwzięcia, bo idea jest, po to, m.in. pobyt delegacji hiszpańskiej. Pomysłów jest wiele – tłumaczył.

W Termach Warmińskich zagościł też przewodniczący Rady Miasta Olsztyna i dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Łukasz Łukaszewski. Przewodniczący wskazał, iż istotną kwestię w naszym regionie stanowi również rozwijanie części sanatoryjnej.

- Wielu mieszkańców i turystów potrzebuje rehabilitacji. Mając możliwość bycia sanatorium, możemy korzystać z pieniędzy z NFZ-tu. Coraz więcej gmin wchodzi w system uzdrowiskowy – mówił.

Dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie Łukasz Łukaszewski

Temat podjął też wojewoda warmińsko-mazurski Radosław Król, twierdząc, iż nadanie Lidzbarkowi Warmińskiemu statusu uzdrowiska, o który się ubiega, dałoby regionowi ogromny potencjał. Król podkreślił, iż urzędowi wojewódzkiemu zależy na wspieraniu tego typu inicjatyw.

- Uważam, że takich miejsc powinno być więcej, bo mamy najczystsze powietrze w kraju – stwierdził.

Wojewoda warmińsko-mazurski Radosław Król

Z kolei burmistrz gminy Olsztynek, częściowo położonej na Mazurach, Robert Waraksa, dodał, iż każdy turysta, który zdecyduje się na odwiedzenie regionu, może również skorzystać z atrakcji olsztyneckich, np. zwiedzić skansen czy wejść na wieżę widokową. Waraksa wspomniał także o powstającym parku rozrywki w Łutynówku (koło Olsztynka), zaznaczając, iż turystom podczas wypoczynku należy również zapewnić warstwę rozrywkową.

W roli turystyczno-rowerowego aktywisty wystąpił podczas Forum olsztyński radny Mirosław Arczak, który, jak wskazał, „od blisko 20 lat stara się promować atuty Warmii poprzez turystykę rowerową”. W rozmowie z naszym portalem wyraził nieco sceptyczne podejście do nadania Szlakowi Świętej Warmii takowej nazwy. Arczak stwierdził, iż proces nastąpił za szybko, ponieważ nad przebiegiem szlaku nadal trwają prace.

- Wszyscy wiemy, że Szlaku Świętej Warmii, jako takiego, jeszcze nie ma. To blisko kilkadziesiąt punktów, rozrzuconych na terenie Warmii, ale jeszcze nie tworzą szlaku. Nazwa jest bardzo kusząca, ale w tej chwili nikt nie byłby w stanie wskazać, jak ten szlak przebiega. W pierwszej kolejności wszyscy staramy się odróżnić Warmię od Mazur – mówił.

Dodał, iż warto myśleć o turystyce rowerowej jako elemencie motoru rozwoju gospodarczego i uwzględnić, np. kwestię sposobu wydłużenia sezonu oraz wypracowania flagowych produktów Warmii, które „skuszą klienta”. Arczak stwierdził ponadto, iż wytyczony i nieco zapomniany w regionie Szlak Świętego Jakuba stanowi doskonałą bazę na szlak rowerowy.

W Lidzbarku Warmińskim pojawił się również poseł Paweł Papke. W rozmowie z naszą redakcją odniósł się do pozycji lokalnej drużyny siatkarskiej. Wskazał, iż AZS Olsztyn stanowi nieodłączny element promocji Olsztyna oraz regionu, a nasz skład siatkarski, biorąc pod uwagę drużyny w całej Polsce, wciąż plasuje się w środku tabeli.

Aktywista turystyczno-rowerowy, olsztyński radny, Mirosław Arczak

Warto wspomnieć, iż Lidzbark Warmiński boryka się z ostatnim czasie z problemem pokaźnej utraty miejsc pracy. Burmistrz Jacek Wiśniowski wraz z dyrektorką Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, Katarzyną Dzięcioł w dniu Forum odwiedził firmę Warmińska Spółka (dawna Spółka Inwalidów). Wszystko z powodu zagrożenia utraty kolejnych miejsc pracy na terenie gminy.

- Już straciliśmy 100 miejsc pracy i następne 100 miejsc możemy stracić. Rozmawialiśmy z udziałowcami spółki, którzy są również pracownikami, których pozycje są zagrożone. Liczymy na to, że jakość produktów, które oferujemy, jest bardziej wartościowa dla ludzi niż sama cena. Jako samorządowiec i człowiek, zrobię naprawdę wiele, żeby uratować te miejsca pracy – zapewniał.

Wiśniowski dodał też, że domeną dobrego samorządowca i polityka jest nie tylko ładny wygląd i mądre przemowy w telewizji, ale przede wszystkim skuteczne działanie.

Burmistrz Lidzbarka Warmińskiego Jacek Wiśniowski

Podczas trwania Forum na miejscu nie zabrakło również możliwości skosztowania regionalnych specjałów.

Zachęcamy do obejrzenia foto- oraz wideorelacji z wydarzenia.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Czytaj również:

Za nami I Warmińskie Forum Gospodarcze Szlaku Świętej Warmii [WIDEO]

Komentarze (8)

Dodaj swój komentarz

  • Mieczysław Moczar 2024-09-26 21:30:06 109.241.*.*
    To nawet nie jest szlak. Śmiechu warte.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 0
  • Павло́ 2024-09-26 21:27:31 88.156.*.*
    Polacy pamiętajcie o Ukraina, my cały czas potrzebujemy pieniędzy, sprzętu wojskowego, ludzi do walki! Mało nam pomagacie, a trzeba wiecej, powódź naprawicie późnij. Chwała bohaterom! Україна - герої! героям слава!
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 5
  • Lisiecki 2024-09-26 15:49:09 188.125.*.*
    Swoją drogą to żadnych prawdziwych biznesmenów to ja na tych fotkach nie widzę.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 0
  • PAUL MARK 2024-09-26 15:22:08 77.254.*.*
    Serdecznie i szczerze współczuję przedsiębiorcom mającym taką reprezentację platformianych matołów.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 2
  • Lisiecki 2024-09-26 14:49:35 188.125.*.*
    Urzędnicy, jak wam brakuje kontaktu z biznesem to załóżcie własne firmy za własne pieniądze i wtedy będziecie siedzieć przy jednym stole z biznesmenami, na równych warunkach. Wtedy może i kiełbasa będzie lepiej smakować.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 0
  • Lisiecki 2024-09-26 14:47:36 188.125.*.*
    Pojedni, popili... Czy kiedykolwiek dotrze do nich, że są największą barierą dla rozwoju biznesu? Uproście i obniżcie podatki, zlikwidujcie biurokrację, przywileje i bezkarność urzędników, to biznes w Polsce ROZKWITNIE bez żadnych dotacji, dofinansowań i tego typu bezsensownych imprez.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 0
  • OnOnaOno 2024-09-26 14:39:21 164.127.*.*
    Już nie nadążam za zmianami miejsc Łukasza Łukaszewskiego. Jeszcze niedawno był dyrektorem biura swojego kolegi z PO marszałka Kuchcińskiego. Był już dyrektorem Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Wrócił na dawne stanowisko . Chyba mniej pracy w tym departamencie? Kolesiostwo pełną gębą.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 0

www.autoczescionline24.pl