Nad czym debatowano?
Podczas obrad radni zdecydowali, m.in. o ustanowieniu nowych stawek za żłobki miejskie przy uwzględnieniu wparcia rządowego programu „Aktywnie w żłobku” ["Podwyżka stawek za opiekę w żłobkach. Czy trzeba będzie głębiej sięgnąć do kieszeni?"] czy o nazwach dwóch ulic, które do tej pory funkcjonowały jako „bezimienne”. Pierwsza z nich to ul. Truskawkowa, położona na osiedlu Zielona Górka. Za patrona drugiej, zlokalizowanej na Kortowie, uznano prof. Antoniego Żebrackego – zasłużonego naukowca i lekarza weterynarii, związanego z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Pisaliśmy o tym w materiale: „Truskawkowa i prof. Antoniego Żebrackiego – to nowe ulice w Olsztynie”.
Podczas posiedzenia debatowano też nad wnioskiem, dotyczącym zwolnienia z pracy radnego PiS Radosława Nojomana, pełniącego stanowisko specjalisty Departamentu Marketingu i Promocji w Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Większość radnych poparła uchwałę. Więcej o tym przeczytasz w materiale: „Głosowanie nie poszło po myśli radnego PiS, Radosława Nojmana. Chcą pozbawić go pracy”.
Bezpieczeństwo mieszkańców miasta i regionu
To jednak nie koniec zmian. Radni dyskutowali także nad projektem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu przy ul. Witosa (w pobliżu ul. Bajkowej i ul. Jasia i Małgosi). Zgodnie z założeniami, na działce powstać ma filia Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, zrealizowana przez Komendę Wojewódzką Policji w Olsztynie. Obecnie teren nie jest zagospodarowany.
Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości to jednostka odpowiedzialna za rozpoznawanie, zapobieganie oraz zwalczanie cyberprzestępczości, która funkcjonuje od 2022 r. Powstanie filii w Olsztynie zakłada zwiększenie poczucia bezpieczeństwa wśród mieszkańców miasta i regionu.
Właścicielem działki służącej pod potencjalną inwestycję jest Skarb Państwa. Finalnie, uchwała została podjęta.
Międzynarodowa współpraca
Jednym z punktów obrad była też dyskusja na temat zacieśnienia więzi z Ukrainą. Radni podjęli też decyzję o międzynarodowej współpracy z miastem Równe (zachodnia Ukraina, ok. 200 km od granicy z Polską), której cel stanowi nawiązanie wzajemnych relacji między miejskimi instytucjami z różnych dziedzin.
Obwód rówieński już od ponad 20 lat jest oficjalnym partnerem województwa warmińsko-mazurskiego.
- Zaledwie kilkanaście miesięcy temu samorząd województwa przekazał obwodowi rówieńskiemu dwie karetki, które, z tego co wiem, doskonale służą do tej pory. Mamy solidne podstawy sądzić, że będzie to współpraca, z której wyniknie dużo dobrego – podkreślił przewodniczący rady miasta.
Czytaj również:
"Drastyczne podwyżki za żłobki. Czy Olsztyn pójdzie w ślady Koszalina?"
Komentarze (43)
Dodaj swój komentarz