Dziś jest: 23.12.2024
Imieniny: Jana, Sławomiry
Data dodania: 2024-12-22 19:36

Aleksandra Sawczuk

Ten artykuł został utworzony dzięki waszemu zgłoszeniu!Za nielegalne parkowanie spółdzielnia zdejmie tablice rejestracyjne? Mieszkańcy ul. Kościńskiego i Narutowicza otrzymali zaskakujące pisma

Za nielegalne parkowanie spółdzielnia zdejmie tablice rejestracyjne? Mieszkańcy ul. Kościńskiego i Narutowicza otrzymali zaskakujące pisma
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

W ostatnim czasie do naszej redakcji zgłosił się jeden z Czytelników, mieszkaniec lokalu podlegającego pod zarządzanie Olsztyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowego (OSM). Mężczyzna zwrócił się z prośbą o nagłośnienie problemu kontrowersyjnego zapisu, który znalazł się w regulaminie korzystania z płatnych parkingów. Takowy dokument, wraz z dołączonym pismem otrzymali mieszkańcy bloków położonych przy ul. Kościńskiego 14 oraz Narutowicza 23 (A, B i C). Wedle założeń regulaminu, w sytuacji, gdy na parkingach we wskazanych lokalizacjach znajdzie się auto, którego właściciela nie uda się ustalić, spółdzielnia będzie miała prawo komisyjnie zdjąć i zdeponować tablice rejestracyjne pojazdu. Dodatkowo, mieszkańcy skarżą się na utrudniony dojazd do bloków, spowodowany ograniczoną dostępnością do korzystania z parkingów.

reklama
Ten artykuł został utworzony dzięki waszemu zgłoszeniu!

Komisyjny demontaż i depozyt

Mieszkańcy lokali położonych w blokach przy ul. Narutowicza 23 (A, B i C) oraz Kościńskiego 14 otrzymali w ostatnim czasie ze spółdzielni pismo oraz regulamin, dotyczące zasad korzystania z płatnych parkingów, znajdujących się przy nieruchomościach należących do OSM.

Jak informuje nasz Czytelnik, w jednym z zapisów dostrzeżono niemały problem. Chodzi o postępowanie w sytuacji nielegalnego zajmowania miejsca parkingowego i trudność w ustaleniu tożsamości właściciela pojazdu.

- Jeżeli nie zostaną ustalone dane właściciela pojazdu postawionego nielegalnie na parkingu (brak danych samochodu w rejestrze Spółdzielni) zostaną komisyjnie zdemontowane tablice rejestracyjne i zdeponowane w Spółdzielni, na okoliczność powyższego zostanie sporządzony protokół – czytamy w pkt. 15a regulaminu.

W dalszej części dokumentu OSM informuje, iż po ustaleniu danych właściciela, tablice zostaną wydane niezwłocznie.

Jaka jest podstawa prawna i kto zapłaci za ewentualne uszkodzenia?

W związku z przytoczonym zapisem, Czytelnik, który poinformował nas o sprawie, zastanawia się, kto poniesie koszty, jeśli podczas zdejmowania tablicy rejestracyjnej, dojdzie do uszkodzenia pojazdu. Pojawia się również pytanie, na jakiej podstawie OSM podjąć może tego typu kroki?

- §1. Kto dokonuje zaboru tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego, umożliwiającej dopuszczenie tego pojazdu do ruchu na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej albo w celu użycia za autentyczną tablicę rejestracyjną podrabia lub przerabia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5 – stanowi art. 306c Kodeksu karnego.

Utrudniony dojazd do bloków

Czytelnik dodał, że mieszkańcy skarżą się też na utrudniony dojazd do bloków. Powodem ma być brak możliwości uzyskania dostępu do parkingu dla więcej niż jednego lokatora jednego mieszkania. Jak wskazał mężczyzna, w wielu przypadkach nie chodzi nawet o kwestię pozostawienia pojazdu a, np. podwiezienia kogoś pod blok czy zostawienia zakupów.

- Można tylko dostać pilot, za który się płaci lub nieodpłatnie otwierać szlaban za pomocą telefonu komórkowego. Niestety nie ma możliwości korzystania z płatnego pilota i sygnału z komórki, co uważamy za absurd, który utrudnia nam dojazd do bloków, zaznaczam, że bez parkowania – tłumaczy Czytelnik.

Spółdzielnia nie odpowiada

Portal Olsztyn.com.pl zwrócił się z prośbą o komentarz w opisanych wyżej sprawach do Olsztyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. W odpowiedzi dowiedzieliśmy się, iż „podjęte przez spółdzielnię działania mają na celu ochronę prawa własności mieszkańców nieruchomości”.

Taką też wskazano podstawę prawną planowanych kroków. OSM powołuje się bowiem na art. 21 ust. 1 („Rzeczpospolita Polska chroni własność i prawo dziedziczenia”) w zw. Z art. 64 ust. 1 („każdy ma prawo do własności, innych praw majątkowych oraz prawo dziedziczenia”) Konstytucji, dotyczący ochrony prawa własności.

OSM odniosła się również do kwestii opłat przy ewentualnych uszkodzeniach pojazdów podczas zdejmowania tablic. Kto zapłaci?

- Koszty podjętych przez Spółdzielnię działań będzie ponosił właściciel samochodu, który zgodnie z obowiązującym na danej nieruchomości Regulaminem, nielegalnie pozostawi swój samochód, jednocześnie nie będąc do tego uprawnionym – pisze pełnomocnik zarządu, Jolanta Maculewicz.

Zapytaliśmy także o kwestię utrudnionych dojazdów mieszkańców do bloków. Jednak OSM w odpowiedzi w żaden sposób się do tego nie odniosła.

Czytaj również:

Mieszkańcy bloku przy ul. Profesorskiej apelują do spółdzielni o unicestwienie szczurów. „Tu trzeba działać błyskawicznie”

Galeria

Komentarze (11)

Dodaj swój komentarz

  • Gites 2024-12-22 23:47:22 31.0.*.*
    Brawo skończy się parkowanie pod czyimś blokiem . Wieczne szukanie miejsca bo ktoś ci zaparkował a mieszka 4 bloki dalej
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 2
  • Osm fan 2024-12-22 23:05:24 79.191.*.*
    Osm to styl bycia możesz kupić nawet dwa piloty ale auto możesz stawiać jedno płacisz za miejsce którego nie masz dodatkowo za prąd do szlabanu to jest piękne nabijanie kabzy
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 0
  • Katolik 2024-12-22 22:33:36 37.31.*.*
    Komisyjne zdjęcie tablicy rejestracyjnej??? Co to za wymysł. "Zdjęcie" tablicy rejestracyjnej z pojazdu. Kto dokonuje zaboru tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego, umożliwiającej dopuszczenie tego pojazdu do ruchu na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, albo w celu użycia za autentyczną tablicę rejestracyjną pojazdu mechanicznego podrabia lub przerabia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 13 0
  • Ja 2024-12-22 22:28:05 79.191.*.*
    A nie lepiej ponumerować miejsca i postawić blokady? Z dojazdem do bloku nie było by problemu, a każdy co zastawiał by drogę na dłużej do odholowania. A szlaban przestawić i zrobić miejsca, dla tzw. "gości", płatne, by za długo, albo wiecznie nie zajmowali miejsca. Poza tym spółdzielnia wydaje więcej dostępów niż jest miejsc by zarobić.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
  • Nie na da duraki. 2024-12-22 21:00:13 37.31.*.*
    Chłopstwo W.Witosa to zagrożenie dla olsztyna polski Europy I świata. To jest gorzej niebezpieczni ja imigranci i wojska że wschodu.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 0
  • obiektywny 2024-12-22 20:21:50 109.241.*.*
    Żeby sie paniusia pełnomoccnik nieznajaca prawa nie ździwiłą. To że ktoś niezgodnie z jakimś regulminem parkuje gdzieś pojazd nie zezwala na jego uszkodzenie lub zniszczenie. A przepis akurat o tablicach jest jednoznaczny. I zrobicie komisyjnego karpika jak zapłacicie, i okaże sie że za parkowanie będzie jakieś pouczenie w sądzie a za wóz będziecie grubo płacić. Nieznajomość prawa przez spółdzielczych kacyków jest niebezpieczna. A i nie będą płacić spółdzielcy tylko ta cała komisja ktora bedzie to robiła.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 2
  • Zenek 2024-12-22 20:11:26 95.160.*.*
    Rzeczywiście problem jest dość złożony, a wynika, hmmm może z jakiejś niechęci, żeby naprawdę racjonalnie podejść do tematu. Nie wiem, być może się mylę, być może rozwiązanie musi być ogólnokrajowe. Bo problem istnieje w większości miast. Bo z jednej strony fajnie mieć samochód ale co zrobić jak rodzina chce ich mieć więcej, dużo więcej niż jeden? Rozwiązaniem mogłoby być wprowadzenie odpłatności - głośno gdybam jakby co. I tak za 1 auto symbolicznie, za 2-ie np. już 50 zeta, za trzecie dajmy na to nawet 150 zeta za miesiąc. Być może właściciele gruntów mogli by pozyskiwać wówczas więcej środków żeby budować kolejne parkingi, albo modernizować te istniejące. Od razu uprzedzam głupio upartych malkontentów, że jedynym powodem problemów z parkowaniem jest nadmiar aut, które pojawiły się w stosunkowo krótkim czasie. Bo aby auto kupić wystarczy trochę kasy ale żeby zrobić nawet niewielki parking, to oprócz kasy trzeba mieć miejsce. I to jeszcze spełniające szereg wymogów (min. odległości od okien budynków czy nie zagrażących innym)
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 0
  • Janusz Pisiewicz 2024-12-22 19:57:07 95.160.*.*
    Kontinuując powyższą ideę, czi mogię potencjalnemu złoczińcy, obiwatelsko ściągnąć gacie?
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 2

www.autoczescionline24.pl