Dziś jest: 23.11.2024
Imieniny: Adelii, Felicyty
Data dodania: 2011-10-28 12:34

Iwona Starczewska

Zabierz książkę na długi weekend!

Przed nami długi weekend, podobnie jak w ubiegłym tygodniu - zachęcamy do przeproszenia się z książką. Byż może zachęci Was do tego recenzja, którą Wam przedstawiamy.

reklama

Oceny książek podejmuje się Bernadetta Darska - olsztyńska krytyczka literacka, prowadząca bloga ''A to książka właśnie''.

To właśnie jej recenzje prezentujemy poniżej. A książka na dziś to...''Kawa'' autorstwa Božidara Jezernika.

Jezernik opowiada o kawie w taki sposób, że historię tę czyta się jak dobrą powieść – z wypiekami na twarzy, z zainteresowaniem, co wydarzy się dalej, z przekonaniem, że oto obcujemy z całkiem pokaźnym fragmentem kultury. Odkrywamy, że o napoju, bez którego wielu z nas nie wyobraża sobie dnia, można pisać fascynująco – uciekając od hermetycznej akademickości i eksponując świadomie zaplanowaną anegdotyczność. Dzięki temu zabiegowi książka Jezernika zamienia się w baśń, potem w reportaż, wreszcie w świadectwo rozległych badań terenowych i erudycji autora. Czytając o losach kawy niejednokrotnie będziemy zdziwieni, zaskoczeni i rozbawieni. Dowiemy się na przykład tego, czy kawę można ochrzcić i czy w ten sposób diabelski charakter napoju zostaje wyeliminowany; dowiemy się, jakie są obowiązki męża wobec żony i co wspólnego z owymi obowiązkami ma kawa; dowiemy się także, że kawę można było kupić w aptece, a spożywanie jej kontrolowane było wcale nie tak chętnie wypisywanymi receptami. Esej Jezernika to jednak nie tylko zbiór ciekawostek. Kawa staje się pretekstem do opisania wpływów tureckich w Europie, do sportretowania zwyczajów związanych z piciem czarnego napoju, do pokazania, jak wielka zmiana cywilizacyjna zaszła od chwili, gdy kawę traktowano nieufnie, do momentu, gdy dzisiaj jest stałym elementem naszej codzienności. Opowieść słoweńskiego etnologa i antropologa to także historia rodzenia się wspólnoty, której członkowie celebrują spożywanie tego akurat napoju. Obecność kawy i w przestrzeni prywatnej, i w przestrzeni publicznej ma swoje konsekwencje. To, co było nowinką mającą w sobie posmak obcości i inności, staje się czymś oczywistym i niezbędnym. Powstanie kawiarni jest przecież organizowaniem przestrzeni i sprowadza się do powstania miejsc, w których piciu kawy towarzyszy celebrowanie rozmowy, lektury czy samotnego kontemplowania rzeczywistości. Pięknie wydane i pięknie napisane!

 

Božidar Jezernik, Kawa. Historia wielu interesujących osób i przeszkód, z jakimi spotykał się gorzki czarny napar, zwany kawą, w swoim zwycięskim pochodzie z Arabii Felix wokół świata, czego nie zdołał powstrzymać nawet muhtasib ze świętego miasta Mekki, przeł. Joanna Pomorska, Wyd. Czarne, Wołowiec 2011.

Źródło: http://bernadettadarska.blog.onet.pl/

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl