Położona na wschód od Olsztyna gmina Biskupiec to jeden z niezwykle często niedocenianych pod względem turystycznym okolicznych regionów. Cudownej warmińskiej przyrodzie towarzyszy zabytkowe centrum największego w powiecie olsztyńskim miasta.
Stare miasto w Biskupcu, w pobliżu zabytkowy kościół oraz ratusz
Zaczynając nasze przygody w Biskupcu powinniśmy pamiętać właśnie o zabytkach – których znajdziemy tam niezwykle dużo. Pierwszym z nich jest sam układ ulic starego miasta, który sięga aż do średniowiecza. Przy ul. Pionierów znajdziemy dawny, murowany ratusz z końca XIX wieku. W podobnym okresie zbudowane zostały kamieniczki przy ul. Floriańskiej i całe Mazurskie Przedmieście.
Najstarszym zabytkiem Biskupca jest kościół św. Jana Chrzciciela. Istniał już podczas lokalizacji miasta w 1395 roku. Budowla została jednak zniszczona w czasie wojen polsko-krzyżackich. Na początku XVI wieku w miejsce starej budowli zbudowano nowy kościół, na który biskup Łukasz Watzenrode przeznaczył materiały z rozbiórki kościoła pw. Ducha Świętego w Lidzbarku Warmińskim.
Od tamtego czasu budowla sakralna kilkakrotnie ulegała uszkodzeniom i byłą odbudowywana. Ostatni raz – po pożarze w 1945 roku. Na wyposażeniu kościoła znajdują się zabytkowe krzyże, kielichy i monstrancje z XVII-XVIII wieku. Uwagę przykuwa także miedziana misa chrzcielna ze sceną zwiastowania i napisem starocerkiewnym, co może być dowodem na działania misyjne poprzedzające przybycie na tereny obecnego powiatu olsztyńskiego Krzyżaków.
Rozsiane po gminie zabytkowe kościoły (od góry, lewo: Biesowo, Stanclewo, Rasząg, Kobułty)
Zabytkowe kościoły to nie tylko chluba miasta Biskupiec – zabytki sakralne znajdziemy na terenie całej gminy. Na uwagę zasługują kościół neogotycki w Biesowie, kościół w Stanclewie czy bogato zdobiony kościół w Kobułtach. Gmina wyróżnia się także dużą obecnością zabytków ewangelickich, takich, jak zbudowany blisko 100 lat temu kamienny kościół w Raszągu. Jest to jedna z dwóch świątyń ewangelickich, które do tej pory pozostają w rękach tego odłamu chrześcijaństwa.
Ścieżka edukacjyna w Węgóju to świetny sposób na spędzenie czasu w letnie popołudnie
Podczas podróży po gminie warto także odwiedzić Węgój, gdzie zamieszkują… Kłobuk, Smętek, Topch, Czarownica, Babojędza i Diabeł. „Warmińskie Straszydła” – bo tak nazywa się niezwykła gra terenowa – mają za zadanie uczyć, bawić i integrować przyjezdnych. Chętnych na odnalezienie skarbu Kłobuka i Smętka czekają niecodzienne zadanie i bliskie spotkanie z warmińskim folklorem.
Położona pod Biskupcem Kraksa Mała - idealne miejsce dla wędkujących, oraz Rukławki nad Jeziorem Dadaj
Biskupiec to przede wszystkim natura – zwłaszcza tereny wypoczynkowe położone nad warmińskimi jeziorami.
Uwagę przykuwa znajdujący się w pobliżu miasta Kraksy Małe, będący siedliskiem licznych gatunków ryb – co czyni to miejsce idealnym do wędkarstwa jeziornego. Dużo większą popularnością cieszy się jednak leżące na zachód od miasta jezioro Dadaj – jeden z największych naturalnych zbiorników wodnych w Polsce. W okolicznych miejscowościach znajduje się wiele organizacji żeglugowych, dzięki którym poznamy dobrze wody jeziora, Zainteresowaniem cieszą się leżące w okolicy miejscowości takie jak Rukławki, gdzie co roku w połowie lipca odbywają się atrakcje związane z Dniami Biskupca – największą imprezą w gminie.
Trasa "Po Złote Runo" obfituje w wiele atrakcji
Preferujących aktywny odpoczynek zainteresują szlaki rowerowe. Jedną z rekreacyjnych ścieżek jest trasa „Po Złote Runo”, która rozpoczyna i kończy się w Biskupcu. W trakcie tej 29-kilometrowej drogi odwiedzamy takie miejscowości jak Rukławki, Najdymowo, Łabuchy, Węgój, Dębowo, Stryjewo oraz Bredynki – po których wracamy do punktu wyjścia.
Niestety, w ciągu ostatnich lat liczba atrakcji na terenie gminy spadła. Przez długi czas w Czerwonce funkcjonowało Muzeum Pszczelarstwa i Maszyn Lotniczych, które zostało zamknięte ze względu na niskie zainteresowanie. Działająca w Rzecku hodowla strusi afrykańskich również zdaje się być zamknięta. Amatorów zabytkowych dworków zaboli fakt, że w 2020 roku dworek w Droszewie został zburzony.
Pomimo utraty atrakcyjnych miejsc gmina Biskupiec to miejsce warte odwiedzenia.
Komentarze (2)
Dodaj swój komentarz