Przebudowa hali Urania rozpoczęła się w lipcu ubiegłego roku. Przez kilka miesięcy wykonawca zadania realizował prace zgodnie z harmonogramem. Jednak wysoka inflacja i rosnące ceny stali oraz materiałów budowlanych spowodowały problemy finansowe. Okazało się, że ratusz musi znaleźć dodatkowe środki. W tym celu wykonawca ma przedstawić konkretny wzrost kosztów, żeby ratusz mógł otrzymać nowe środki unijne.
Ale wysokie koszty to nie jedyny problem, z jakim mierzy się firma Mir Bud. Po wybuchu wojny na Ukrainie wielu pracowników porzuciło pracę przy hali i pojechało wspierać ojczyznę w walkach. Większość zatrudnionych na budowie to właśnie Ukraińcy. Na ich miejsce zatrudniono głównie pracowników z Gruzji. Sytuacja ta spowodowała opóźnienie prac o około 3 tygodnie (Wykonawca przebudowy Uranii ma kłopoty. Ukraińcy pojechali walczyć za swój kraj).
Jednak prace wciąż postępują. 6 czerwca rozpocznie się kolejny etap – montowanie dachów, które ma zakończyć się do 15 czerwca. To z kolei wiąże się z utrudnieniami na al. Piłsudskiego, wzdłuż placu budowy oraz ulicy i drogi wewnętrznej prowadzącej do sklepu „Malwa”.
- Powodem utrudnień jest konieczność zapewnienia miejsca postoju samochodów z dźwigarami dachowymi oraz ich rozładunku - mówi Andrzej Rosocha, kierownik kontraktu modernizacji hali.
Zmiana w organizacji ruchu umożliwi wykonawcy montaż konstrukcji dachu hali rozgrzewkowej i lodowiska.
- Aby zamontować dach nad halą rozgrzewkową potrzebujemy 8 dźwigarów strunobetonowych o długości 33 m, natomiast w przypadku dachu nad lodowiskiem na budowę przyjedzie 8 dźwigarów strunobetonowych o długości 26 m. Będą one rozładowywane przy pomocy żurawia samochodowego o nośności 450 ton - dodaje Rosocha.
Jednocześnie na placu budowy trwają prace nad montażem konstrukcji stalowej kopuły, która będzie ważyła ponad 210 ton. Jeśli pogoda pozwoli i nie wystąpią silne wiatry, montaż powinien zostać zakończony pod koniec czerwca.
Po remoncie hala Urania ma pomieścić 4 tys. widzów. W bryle "A" zaprojektowano centralnie usytuowane boisko do gry w siatkówkę, piłkę ręczną, koszykówkę, tenisa ziemnego, tenisa stołowego, badmintona, futsal. Oprócz tego będzie można organizować zawody bokserskie, zapaśnicze, taekwondo. Będzie się tam znajdowała widownia z miejscami stałymi, mobilnymi, dla osób z niepełnosprawnościami oraz stojącymi. Wyodrębniona zostanie strefa VIP oraz strefa dla dziennikarzy.
Z kolei w bryle "BC" znajdzie się podpiwniczenie, w którym będą pomieszczenia techniczne i parkingi. Wyżej powstaną m.in. sala treningowo-rozgrzewkowa, sala do podnoszenia ciężarów, pomieszczenia dla sędziów czy trenerów, siłownia, pomieszczenia rehabilitacyjne i medyczne oraz biurowe czy pomieszczenia do obsługi lodowiska-rolkowiska.
Fot. Emil Marecki
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl
Komentarze (20)
Dodaj swój komentarz