Dziś jest: 23.11.2024
Imieniny: Adelii, Felicyty
Data dodania: 2018-06-25 13:11

Redakcja

Zagospodarują zieleń na terenie zabytkowego Kortowa

Zagospodarują zieleń na terenie zabytkowego Kortowa
Fot. Archiwum UWM

UWM szuka wykonawcy dla ważnej ''zielonej'' inwestycji. W ramach zadania przede wszystkim zagospodarowana zostanie zieleń parku w Kortowie.

reklama

Park w Kortowie to urokliwy teren nad Jeziorem Kortowskim, położony w starszej części kampusu. Park powstał na przełomie XIX i XX w., a pośród drzew na tym terenie część uznana jest za pomniki przyrody. To właśnie z myślą o zieleni zrealizowana zostanie duża inwestycja.

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski ogłosił bowiem przetarg na zagospodarowanie zieleni terenu zabytkowego Kortowa, w tym zakup i montaż małej architektury, wraz z przebudową parkingu i ciągów pieszych celem wzmocnienia i ochrony bioróżnorodności. Inwestycja uzyskała 1,4 mln złotych dotacji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia Mazury na lata 2014 – 2020.

Realizacji projektu przyświecają trzy główne cele. Zakłada się podniesienie bioróżnorodności na opracowywanym terenie poprzez liczne nasadzenia, ochronę oraz poprawę warunków bytowania flory i fauny poprzez prace pielęgnacyjne, modernizację parkingu i ciągów komunikacyjnych, uporządkowanie i uzupełnienie istniejących nasadzeń, a przy tym podkreślenie zabytkowego charakteru tej przestrzeni.

W ramach zadania dosadzone zostaną nowe gatunki roślin, drzew i krzewów. Te istniejące przejdą zaś zabiegi pielęgnacyjne. Powstanie również nowa, mała architektura, pojawią się tablice edukacyjne, a także „hotele dla owadów” i budki dla ptaków oraz nietoperzy.

W ramach inwestycji przebudowana zostanie konstrukcja nawierzchni Placu Cieszyńskiego na nawierzchnię z płyt betonowych. Kostką kamienną wyznaczone zostaną także miejsca postojowe. Projekt zakłada przebudowę ciągów pieszych na całym obszarze oznaczonym w projekcie na nawierzchnie z płytek betonowych 35x35x5 z fakturą żwirkową lub z innego materiału o podobnych parametrach technicznych i estetycznych, nawierzchni ekologicznej – mineralnej w dwóch warstwach (górnej i stabilizującej) wraz z podbudową z kruszywa niezwiązanego.

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl