Podczas drugiego czytania ustawy na posiedzeniu plenarnym, zgłoszone zostały proponowane poprawki. Przy braku sprzeciwu parlamentarzystów, projekt odesłano do komisji. We wtorek po południu poprawki zostały zaakceptowane.
Ostatecznie dzisiaj (29 listopada) sejm przyjął nowelę ustawy w sprawie zakazu handlu w Wigilię. Przepis wprowadzi zakaz handlu 24 grudnia i pozwoli na otwarcie sklepów w dwie niedziele przypadające przed świętami, a więc 10 i 17 grudnia. Dodatkowo, na świąteczne zakupy będziemy mogli wybrać się w standardowych godzinach pracy sklepów, a nie tylko do 14-stej, jak postulowali w swoim projekcie politycy PiS.
W głosowaniu wzięło udział 441 posłów, 429 zagłosowało za nowelizacją, nikt nie był przeciw, a 12 wstrzymało się od głosu.
Podczas dzisiejszych obrad podkreślono, że każda Wigilia przypadająca w niedzielę będzie dniem objętym zakazem handlu, wykonywania czynności związanych z handlem, powierzania pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem.
Projekt ustawy nie wywołuje skutków dla budżetu państwa i jest zgodny z prawem Unii Europejskiej.
Podczas dzisiejszego posiedzenia sejmu Marszałek Szymon Hołownia zaznaczył, że kwestia regulacji handlu w niedziele, będzie jeszcze przedmiotem rozważań. Przed głosowaniem w sprawie przyjęcia ustawy, wypowiedział się także poseł Adam Gomoła z partii Polska 2050:
- Pojawia się także nadzieja, że przyjęcie tej ustawy będzie preludium do dalszych zmian w ustawie o zakazie handlu w niedzielę, które mają wyjść naprzeciw oczekiwaniom konsumentów, pracowników, pracodawców, których wola w tym temacie co rusz wybrzmiewa w kolejnych publikowanych badaniach opinii publicznej – informuje Gomoła.
Ustawa wchodzi w życie po upływie dnia następnego po ogłoszeniu.
Komentarze (4)
Dodaj swój komentarz