W październiku radny Mirosław Arczak napisał interpelację, do prezydenta Piotra Grzymowicza, ws. realizacji komunikacyjnej trasy rowerowej „Kołodrom”.
Na wstępie radny opisał krótką historię projektu. Trasa jest postulowana już od ponad 20 lat. Ma w założeniach połączyć osiedla Jaroty, Nagórki i Kormoran ze Śródmieściem. W 2016 roku, na zlecenie władz miasta, powstał komplet dokumentacji projektowej „Kołodromu”. W październiku zeszłego roku radny Arczak już raz napisał w tej sprawie interpelację do prezydenta. Napisaliśmy o tym w artykule pt. „Czy rowerzyści doczekają się trasy z Jarot do centrum? Jest szansa, ale...”.
Głównymi problemami do realizacji projektu okazały się kwestie własności (trasa wiedzie nie tylko po gruntach miejskich, ale również po spółdzielczych i prywatnych) oraz braki środków w kasie samorządu.
– Tymczasem, pomimo istniejącego od 2016 r. projektu zakładającego budowę drogi dla rowerów i chodnika, na odcinku od ul. Synów Pułku a ul. Wańkowicza jest obecnie wykonywany jedynie chodnik, który zajmuje całą dostępną szerokość ciągu będącego własnością gminy Olsztyn. Rodzi to pytania o zasadność i gospodarność wydatkowanych środków publicznych – stwierdził Mirosław Arczak.
Radny w interpelacji zawarł cztery pytania. Zapytał m.in. o to kto i na jakiej podstawie zdecydował o zaniechaniu projektu trasy „Kołodrom”, na jakiej podstawie zdecydowano o rezygnacji z budowy drogi dla rowerów, w jaki sposób przewiduje się zapewnienie ciągłości trasy rowerowej na powyższym odcinku.
– Nie rozumiem takiego postępowania... Nie godzę się na wydawanie publicznych pieniędzy na projekty pomijane potem przez urzędników... – skomentował na Facebooku radny.
Odpowiedź prezydenta ukazała się 16 listopada na BIP-ie urzędu miasta. Napisał w niej, że remont fragmentu chodnika pomiędzy ul. Synów Pułku a Wańkowicza, to zwycięski projekt w ramach Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego.
– Realizację tego zadania należy traktować jako remont istniejącej infrastruktury, która służy jako ciąg pieszy i spacerowy – przyznał Piotr Grzymowicz.
I powtórzył w zasadzie to, co napisał w zeszłym roku: – Obecnie z uwagi na brak środków finansowych realizacja komunikacyjnej trasy rowerowej „Kołdrom” nie jest możliwa. Przypominam, że trasa ścieżek komunikacyjnych kołdrom” przebiega w pewnej części poprzez tereny, których właścicielami są spółdzielnie mieszkaniowe oraz właściciele prywatni. Realizacja tych odcinków możliwa będzie jedynie po uzyskaniu zgody właścicieli gruntu, bądź wykupie gruntu przez gminę Olsztyn.
Prezydent nie wykluczył jednak realizacji trasy „Kołodrom” w przyszłości, jeżeli znajdzie się dofinansowanie.
– Należy zauważyć, że wykonanie remontu chodnika nie ogranicza możliwości realizacji komunikacyjnej trasy rowerowej „Kołdrom” w sytuacji uzyskania przez gminę zewnętrznych środków finansowych – dodał prezydent Grzymowicz.
Komentarze (22)
Dodaj swój komentarz