Dziś jest: 25.11.2024
Imieniny: Erazma, Katarzyny
Data dodania: 2010-06-25 11:30

Iwona Starczewska

Zanim Twoje dziecko wyjedzie na wakacje...

Podobnie jak w latach ubiegłych, czerwiec jest miesiącem, w którym organizowana jest największa ilość wycieczek. Dla bezpieczeństwa dzieci i spokoju rodziców, policjanci rozpoczynają akcję kontroli autokarów.

reklama
Policjanci sprawdzają stan techniczny autobusów i kontrolują kierujących pojazdami. Rodzice wysyłający dziecko na wycieczkę, mogą zwrócić się do policjantów o pomoc w sprawdzeniu stanu autokaru, który będzie przewoził ich pociechę.

Potrzebę skontrolowania autobusu najlepiej jest zgłosić z kilkudniowym wyprzedzeniem. Tu znajdziesz spis telefonów, pod które można zgłaszać autokar do skontrolowania.

Kierujący autokarem i opiekun wycieczki powinni pamiętać o kilku zasadach bezpieczeństwa.

Jeżeli w autokarze są pasy bezpieczeństwa, należy pamiętać o ich zapięciu zarówno przez opiekunów, jak i przez dzieci.

Pojazd przewożący zorganizowaną grupę dzieci lub młodzieży w wieku do 18 lat powinien być oznaczony z przodu i z tyłu kwadratowymi tablicami barwy białej z symbolem dzieci. W warunkach niedostatecznej widoczności tablice powinni być oświetlone, chyba że są wykonane z materiału odblaskowego.

Kierujący takim autobusem obowiązany jest włączyć światła awaryjne podczas wsiadania lub wysiadania dzieci lub młodzieży. Inni kierujący powinni pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności i w razie potrzeby zatrzymać się. Na miejsca postoju w trakcie podróży należy wybierać parkingi usytuowane poza jezdnią. Opiekunowie powinni pamiętać, aby dzieci nie przechodziły na drugą stronę jezdni i nie wychodziły bezpośrednio na jezdnię zza autobusu.

Dla bezpieczeństwa podróżnych bardzo duże znaczenie ma przestrzeganie przepisów o czasie pracy kierowców. Dzienny czas  nie może przekraczać 9 godzin. Dopuszcza się przedłużenie tego czasu do 10 godzin, 2 razy w tygodniu. Łącznie w ciągu tygodnia czas prowadzenia pojazdu nie może przekraczać 56 godzin, a w ciągu kolejnych 2 tygodni 90 godzin. Jeżeli przewidywany czas podróży jest dłuższy od dopuszczalnego, w autobusie powinno być dwóch kierowców, którzy będą kierować na zmianę.

Kierowcy autobusów tak, jak inni kierujący, obowiązani są poruszać się z dopuszczalną prędkością. Na autostradzie, drodze ekspresowej lub drodze dwujezdniowej co najmniej o dwóch pasach przeznaczonych dla każdego kierunku ruchu, prędkość ta wynosi 80 km/h. Na pozostałych drogach, poza obszarem zabudowanym, dopuszczalna prędkość autobusu wynosi 70 km na godzinę. Jeżeli na obszarze zabudowanym dopuszczalna prędkość jest podniesiona za pomocą znaków drogowych powyżej 50 km/h, to nie dotyczy ona m.in. kierujących autobusami (dotyczy tylko kierujących samochodami osobowymi, motocyklami i samochodami ciężarowymi o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony).

W trakcie przewożenia osób, kierowcy nie wolno palić i jeść.

Galeria

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl