Regularne wykonywanie badań profilaktycznych pomaga nie tylko sprawdzić stan zdrowia, ale przede wszystkim na wczesnym etapie wykryć niepokojące objawy, które mogą w efekcie doprowadzić do poważniejszych schorzeń. Każdy powinien zapoznać się z kalendarzem badań profilaktycznych i regularnie kontrolować stan swojego zdrowia.
Mammografia – badanie piersi
Mammografia to badanie rentgenowskie piersi, które służy do wczesnego wykrywania raka. Zaleca się je kobietom w przedziale wiekowym 50-69 lat. Można je wykonywać raz na dwa lata lub w zależności od indywidualnych ustaleń z lekarzem. Mammografia jest bezbolesna i trwa zaledwie kilka minut, a jej wynik jest dostępny już po kilku dniach. Regularne wykonywanie mammografii znacznie zwiększa szanse na wczesne wykrycie raka piersi, co przekłada się na skuteczniejsze leczenie i lepsze rokowania.
Cytologia – badanie szyjki macicy
Cytologia to badanie polegające na pobraniu wymazu z szyjki macicy i jest to jedno z najważniejszych badań profilaktycznych dla kobiet. Powinny je wykonywać panie w wieku 25-59 lat, najlepiej co 3 lata. Cytologia pozwala na wczesne wykrycie zmian w komórkach szyjki macicy, które mogą być oznaką raka lub innych chorób. Badanie jest bezbolesne i trwa zaledwie kilka minut, a jego wynik jest dostępny po kilku dniach. Dzięki regularnej cytologii możliwe jest skuteczne leczenie i zapobieganie rozwojowi chorób.
Tomografia komputerowa płuc – badanie płuc dla palaczy
Tomografia klatki piersiowej, a szczególnie płuc, to jedno z najnowocześniejszych badań obrazowych. Służy do oceny miąższu tego organu. Umożliwia wykrycie zmian nowotworowych w początkowym stadium choroby. Badanie zaleca się obecnym lub byłym palaczom w wieku 50-74 lata. Badanie trwa od kilku do kilkunastu minut i nie jest w żaden sposób bolesne.
Badania profilaktyczne odbędą się w najbliższą sobotę w godzinach od 9 do 14 w szpitalu MSWiA przy al. Wojska Polskiego w Olsztynie. Na miejscu będzie można skorzystać z porad brafitterki i dietetyczki. Na stoisku przygotowanym przez pracowników Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ będzie można wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, założyć Internetowe Konto Pacjenta oraz dowiedzieć się o realizowanych przez fundusz programach profilaktycznych.
Komentarze (3)
Dodaj swój komentarz