W najbliższy weekend 6-7 października Warmiński Festiwal Dziedzictwa Browarniczego zawita do Biskupca.
Miłośników i znawców browarnictwa w Biskupcu nigdy nie brakowało. Działo się tak m.in. za sprawą prężnie działającego browaru, który niestety zamknięto w 1998 roku.
- Wielka szkoda, że doszło do zamknięcia browaru w Biskupcu, bo nie dość, że warzono tu piwo znakomite gatunkowo, to właśnie w Biskupcu, jako pierwszym browarze w Polsce, zastosowano w 1992 roku system beczkowania piwa w KEG - wspomina Paweł Błażewicz, znawca warmińsko-mazurskiego browarnictwa. - To była rewolucja na polskim rynku.
Browar jest w tej chwili wystawiony na sprzedaż, ale organizatorzy WFDB porozumieli się z jego właścicielem, który zgodził się udostępnić zakład do zwiedzania publiczności (zwiedzanie będzie możliwe w sobotę i niedzielę w godz. od 13 do 17).
Przewodnikiem po browarze będzie jego były dyrektor Mirosław Karol. Mimo sporych zniszczeń w browarze można jeszcze zobaczyć interesujące sprzęty m.in. kadzie warzelnicze, zamaczalniki, zabytkową suszarnię, czy kotłownię parową. Zwiedzanie browaru to jednak tylko jedna z wielu atrakcji.
W amfiteatrze miejskim przez dwa dni będzie odbywał się Przegląd Kapel Piwny(cznych) z udziałem takich zespołów, jak Maciej Miecznikowski (zespół Leszcze), The Bardons, Taxi, Cuba de Zoo, Naaman, Rockerfeler, Bracia Figo Fagot, Sztof i Messa. Wystąpią też biskupieccy freerunnerzy, tancerki flamenco, żongler Kamil Dziliński i Teatr Tancerzy Ognia Salamandra. Na placu obok amfiteatru rozstawią się producenci lokalnej żywności (ryby, pieczywo, wędliny, garmaż, ser krowi), a także domowi piwowarzy i wytwórcy warmińskich przekąsek piwnych, słodkich fafernuchów i słonych ciasteczek nowolatek.
- Degustacja przekąsek będzie darmowa - mówi Mariusz Kwas, dyrektor promocji olsztyńskiego starostwa. - Osoby młodsze zapraszamy na warsztaty gliniarskie, nagrodą będą pamiątkowe kufelki festiwalowe.
Obok amfiteatru będzie można spróbować też piw regionalnych, w tym specjalnie uwarzonego na Festiwal piwa marcowego z Browaru Kormoran na podstawie XV-wiecznej receptury z Braniewa. Spora część atrakcji przewidziana jest także w Biskupieckim Domu Kultury, gdzie będzie Warmińskie Objazdowe Muzeum Piwowarstwa z akcesoriami, dokumentami i gadżetami piwnymi.
- Dodatkowo w objazdowym muzeum będzie można obejrzeć film dokumentalny o browarze w Biskupcu z czasów, gdy jeszcze on działał - podkreśla Mariusz Kwas.
W BDK dostępne będą też zbiory kolekcjonerów (w tym roku prezentowane będą powojenne kolekcje etykiet z browarów w Biskupcu, Braniewie i Olsztynie). W sali kinowej w sobotę i niedzielę o godz. 12 rozpoczynać się będą projekcje filmów o tematyce piwnej („Postrzyżyny” i „nie lubię poniedziałków”).
Dostępna będzie też wystawa zdjęć i wycinków prasowych na temat warmińskich browarów. W niedzielę od godz. 10 do 14 nad jeziorem Dadaj w Rukławkach zostaną też rozegrane regaty żeglarskie na popularnych „dezetach”. Wśród uczestników będą m.in. samorządowcy i biznesmeni.
Kolejna impreza w ramach Festiwalu odbędzie się 12 i 13 października w Olsztynie!
Przegląd Kapel Piwny(cznych) – program:
Biskupiec - Amfiteatr miejski
6 października 2012 r.
15.oo - Oficjalne otwarcie
15.15 - Expresión Flamenco (Olsztyn)- pokaz tańca hiszpańskiego
16.oo – The Bardons
16.5o- BC3RUN ( Biskupiec) – taniec akrobatyczny
17.1o- Taxi
18.oo - Kamil Dziliński – żonglerka artystyczna
18.2o- Cuba de Zoo
19.1o - Teatr Tancerzy Ognia Salamandra
19.4o – Naaman
Prowadzenie: Andrzej Kocięcki
7 października 2012 r.
16.oo- Sztof
17.oo – Messa
17.5o- Bracia Figo Fagot
19.oo – Rockerfeler
20.oo - Maciej Miecznikowski z zespołem
Prowadzenie: Andrzej Kocięcki
Komentarze (1)
Dodaj swój komentarz