Blisko 1000 ogłoszeń tygodniowo
Tygodnik Gospodarczy Polskiego Instytutu Ekonomicznego opublikował dane, dotyczące odnotowanego wzrostu ofert sprzedaży działek rekreacyjnych.
Jak czytamy w raporcie, w pierwszym kwartale bieżącego roku na portalach z ogłoszeniami o nieruchomościach, przybywało tygodniowo średnio 500 ogłoszeń. Drugi kwartał okazał się jeszcze bardziej obfity, bowiem w kwietniu było ich niemal 1000.
Warto wskazać, iż wartości zdecydowanie kontrastują z danymi ubiegłorocznymi, gdzie wskaźnik nie przekraczał wówczas 300 ogłoszeń tygodniowo.
Czym jest działka rekreacyjna?
Przyjmuje się, iż za działkę rekreacyjną uznaje się teren, który w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego przestrzennego bądź w warunkach zabudowy, przeznaczony jest do budowy mieszkaniowo-rekreacyjnej.
Jedną z najbardziej znanych form tego rodzaju przestrzeni stanowią Rodzinne Ogrody Działkowe (ROD). Należy pamiętać, iż we wskazanym przykładzie działkowcy są jedynie dzierżawcami terenu, zatem warunki sprzedaży mogą być inne niż w przypadku innego rodzaju nieruchomości.
Dominacja metropolii
Oferty działek, uznawanych za rekreacyjne, pojawiają się głównie w dużych miastach, takich jak Warszawa, Poznań, czy Szczecin.
Biorąc pod uwagę wyłącznie stolicę, na przestrzeni pierwszych czterech miesięcy pojawiło się 300 ofert. W pozostałych miastach wskaźnik oscylował w granicach 240-280.
Tendencję wzrostową zauważono także na terenach tzw. „obwarzanków” (terenów podmiejskich).
Spadek zainteresowania
Tak duży popyt odnotowano poprzednio podczas pandemii. W dobie wszechobecnych obostrzeń, była to wówczas niezwykle dogodna forma spędzenia czasu na świeżym powietrzu.
W okresie pocovidowym liczba chętnych stopniowo malała. Jak informuje PIE, spadek miał związek, m.in. z gorszą sytuacją gospodarczą (2022-2023).
Ceny zależne od pory roku
Co ciekawe, w okresie styczeń-marzec metr kwadratowy działki kosztował średnio 331 zł (o 38 procent więcej w porównaniu do zeszłego roku). Jako, że rozpoczyna się sezon letni, warto mieć na uwadze, iż ceny mogą nadal rosnąć.
Aktualnie w Polsce istnieje niemal 5 tys. ROD-ów, o łącznej powierzchni ponad 40 tys. ha.
Komentarze (39)
Dodaj swój komentarz