Wyniki badań w ramach "Barometru Zawodów" po raz pierwszy opublikowane były w 2010 roku. Od tego momentu co roku każdy może zapoznać się z prognozą dotyczącą rynku pracy w całym kraju, lub w wybranym przez siebie regionie.
Za opracowanie badania w warmińsko-mazurskim odpowiedzialny jest Wojewódzki Urząd Pracy w Olsztynie.
- Z badania na rok 2023 można wnioskować, że w województwie utrzymywać się będzie deficyt pracowników branży budowlanej, zdrowotnej oraz transportowej - przekazuje Wiesław Drożdżyński, wicedyrektor ds. rynku pracy WUP w Olsztynie. - Niedobory wynikać będą przede wszystkim z wymagań pracodawców, a z drugiej strony potencjalnym kandydatom nie będą odpowiadać warunki zatrudnienia.
W województwie warmińsko-mazurskim deficyt dotyka 24 spośród 168 grup zawodów. W ciągu roku od ostatniego badania zwiększyło się zapotrzebowanie na nauczycieli przedmiotów zawodowych, psychologów i psychoterapeutów. W tym samym czasie równowagę zawodową osiągnęły zawody takie jak piekarze, opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej oraz ratownicy medyczni. Nadwyżkę zawodową wskazano tylko w jednej profesji: ekonomista. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest duża liczba uczących się w technikach ekonomicznych (1,7 tys. osób) oraz brak ofert pracy w zawodzie.
Sytuacja na rynku pracy w samym Olsztynie wygląda podobnie do wojewódzkiej. W stolicy Warmii i Mazur deficyt dotyka aż 38 zawodów. Najbardziej poszukiwani są lekarze, przedstawiciele branży budowlanej oraz transportowej. Stolica Warmii i Mazur ma także zwiększone zapotrzebowanie na krawców i pracowników produkcji odzieży, kucharzy, magazynierzy, nauczycieli przedmiotów zawodowych, samodzielnych księgowych, sprzątaczki i pokojowych. Pozostałe zawody zostały w badaniu określonej jako "zrównoważone".
Podobnie wygląda zapotrzebowanie na pracowników na terenie powiatu olsztyńskiego. W liście deficytowej znajduje się 35 zawodów, w większości pokrywających się z tymi z samego Olsztyna. Ponadto, w powiecie olsztyńskim brakuje fizjoterapeutów, tapicerów, pielęgniarek i położnych, piekarzy, nauczycieli przedszkoli oraz szkół specjalnych.
Pełen raport znajduje się na stronie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie.
Komentarze (12)
Dodaj swój komentarz