Wiele osób straciło życie
W latach II wojny światowej w szpitalu psychiatrycznym w Kortowie dochodziło do wielu okrutnych zdarzeń. Pacjenci, w tym Niemcy, Polacy, Warmiacy, katolicy czy ewangelicy, wywożeni byli na pewną śmierć do obozów koncentracyjnych i ośrodków zagłady.
W nocy z 21 na 22 stycznia 1945 r. na teren szpitala, oznaczonego czerwonym krzyżem, wkroczyła Armia Czerwona i brutalnie zamordowała 400 osób. We wskazanej grupie znaleźli się cywile, uchodźcy, medycy oraz ranni żołnierze niemieccy, z przylegającego do obiektu lazaretu rezerwowego.
- Zbrodnia ta przez lata była ukrywana także przez władze PRL, ulegając stopniowemu zapomnieniu. Masakra w Kortowie zakończyła ponad 50-letnią historię dużego niemieckiego szpitala psychiatrycznego w Kortowie, z którego w trakcie drugiej wojny światowej, ponad tysiąc osób z chorobami i zaburzeniami psychicznymi oraz niepełnosprawnością intelektualną zostało wysłanych na śmierć do komór gazowych, ośrodków uśmiercania lub obozów koncentracyjnych, jak np. KL Soldau – wyjaśniają przedstawiciele grupy „Upamiętnienie dla Kortau”.
Wydarzenie o charakterze ponadnarodowym i wielowyznaniowym
Zbliża się 80. rocznica opisanych wydarzeń. Z tej okazji inicjatywa mieszkańców Olsztyna, do której należą również studenci, przy współpracy ze Stowarzyszeniem Wspólnoty Kulturowej „Borussia”, organizuje symboliczny Marsz Pamięci.
Przedsięwzięcie będzie miało charakter ponadnarodowy i wielowyznaniowy. Wezmą w nim bowiem udział przedstawiciele różnych grup społecznych, wyznań oraz mniejszości, w tym duchowni grekokatoliccy i prawosławni, a także przedstawiciele mniejszości niemieckiej.
Program uroczystości
Wydarzenie odbędzie się w niedzielę, 26 stycznia i potrwa od godz. 14-tej. Poniżej publikujemy szczegółowy program uroczystości.
-
14:00 – msza św. w intencji ofiar, która odbędzie się w kościele akademickim pw. Św. Franciszka z Asyżu, ul. Dybowskiego 2. Msza będzie częścią Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan;
-
15:00 – rozpoczęcie Marszu Pamięci, wyjście spod kościoła w kierunku lapidarium przy ul. Oczapowskiego 10. W trakcie marszu odczytane zostaną imiona i nazwiska ofiar zagłady;
-
15:30 – nabożeństwo ekumeniczne w lapidarium kortowskim;
-
16:00 – kontynuacja Marszu Pamięci pomiędzy budynkami Starego Kortowa
-
16:45 – ogłoszenie Manifestu Kortowskiego o potrzebie upamiętnienia historii Kortau pod domem przy ul. Heweliusza 2 (była willa dyrektora Kortau);
-
17:00 – zakończenie uroczystości.
Trasa wydarzenia
Źródło: www.kortau.com
Zasady wzięcia udziału
Osoby zainteresowane wzięciem udziału w wydarzeniu proszone są o zwrócenie uwagi na trzy zasady:
-
zachowanie ciszy – podczas marszu odczytane zostaną imiona i nazwiska ofiar Kortau, którym uczestnicy w ciszy oddadzą hołd;
-
wspólny symbol – podczas marszu niesione będzie płótno z namalowanym czerwoną farbą krzyżem – uniwersalnym symbolem pomocy i nadziei. Organizatorzy proszą o nieprzynoszenie własnych transparentów, a zamiast tego zachęcają do zapalenia świec i zniczy w kortowskim lapidarium;
-
bez flag - w marszu wezmą udział wszyscy, niezależnie od pochodzenia, narodowości i wyznania. Jedyną flagą ma być pamięć o ofiarach.
- Uważamy, że temat związany z upamiętnieniem tragicznej historii Kortau, a także zwróceniem uwagi na konieczność respektowania Międzynarodowego Prawa Humanitarnego, ma istotne znaczenie dla współczesnej refleksji społecznej i historycznej, i budowania tożsamości regionalnej – zachęcają organizatorzy.
Pozostałe informacje dotyczące wydarzenia, nasi Czytelnicy znajdą tutaj.
Komentarze (2)
Dodaj swój komentarz