W minioną środę podczas konferencji z okazji 2. urodzin kliniki ''Budzik'' prowadzonej przez fundację ''Akogo?'' wiceminister zdrowia poinformował, że do końca roku w Polsce powinien zacząć funkcjonować złożony w kwietniu tego roku program wybudzania dorosłych ze śpiączki, finansowany z NFZ.
Program ten stworzył olsztyński lekarz, dziekan wydziału Nauk Medycznych UWM-u, profesor Wojciech Maksymowicz, który klinikę wybudzania jest gotowy stworzyć przy szpitalu uniwersyteckim w Olsztynie, gdzie dzięki specjalistycznemu sprzętowi będzie można osiągać sukcesy podobne do tych, jakimi pochwalić się może warszawski ''Budzik'' dla dzieci. Jak przyznaje profesor – czeka jedynie na potwierdzenie z ministerstwa, że leczenie śpiączki będzie finansowane z NFZ.
Olsztyński szpital uniwersytecki posiada między innymi przekazany przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy sprzęt badający funkcje mózgu osób w śpiączce. Dzięki takiemu sprzętowi – specjaliści prezentując osobom w śpiączce np. zdjęcia osób bliskich, sprawdzają, czy osoba w śpiączce reaguje, choć przez uszkodzenie mózgu nie jest tego w stanie pokazać. W szpitalu zakończyła się również budowa Laboratorium Medycyny Regeneracyjnej, które służyć będzie przy eksperymentalnych terapiach wykorzystujących komórki macierzyste w przypadku takich chorób jak stwardnienie zanikowe boczne, stwardnienie rozsiane, czy śpiączka i wystąpienie ubytków kości.
Ministerstwo zdrowia zapewnia, że jeszcze w tym roku program powinien być wdrożony. Dzięki temu, pacjenci w śpiączce, którzy ukończyli 18 rok życia zyskają szansę na wybudzenie. Do tej pory w naszym kraju osoby dorosłe np. ofiary wypadków samochodowych, które nie wybudziły się po 6 tygodniach od dnia wypadku przekazywane były do ośrodków opieki, czy trafiały do domu.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz