W myśl ustawy dekomunizacyjnej, zakazującej propagowania komunizmu poprzez nazwy ulic i obiektów w polskich miastach, samorządy do 2 września musiały podjąć stosowne uchwały zmieniające zakwestionowane przez IPN nazwy.
Olsztyńscy radni podjęli uchwałę, która zmieniła pięć nazw ulic. Nastąpiły zmiany nazw ulic: Władysława Hibnera na Pasymską, gen. Zygmunta Berlinga na Rotmistrza Witolda Pileckiego, Hanki Sawickiej na Wrocławską.
Tym samym Olsztyn nie w pełni dostosował się do zaleceń IPN-u, który wskazał więcej nazw ulic, które podlegają ustawie dekomunizacyjnej. IPN wskazał bowiem między innymi ulicę Pstrowskiego czy Dąbrowszczaków.
W tej sytuacji, zgodnie z prawem, sprawa trafiła do wojewody, który dziś oficjalnie ogłosił zmiany nazw kolejnych 6 ulicy w Olsztynie. Wśród ulic ze zmienionym patronem znalazła się ulica Dąbrowszczaków, o którą zacięcie walczyli mieszkańcy i działacze partii Razem. Wskazywali oni nie tylko na argumenty moralne, ale wszelkie koszty finansowe, które w wyniku tej zmiany będę musieli ponosić zwykli mieszkańcy Olsztyna, setki firm zarejestrowanych i prowadzących swoją działalność przy tej ulicy, a także instytucje publiczne takie jak Sąd, Miejski Ośrodek Kultury czy Liceum Ogólnokształcące.
To jednak nie przekonało wojewody. Zgodnie z jego dzisiejszą decyzją patronem ulicy Dąbrowszczaków zostanie poeta Erwin Kruk. Zmianie ulegnie również nazwa ulicy Mariana Gotowca, która stanie się ulicą ks. Tadeusza Borkowskiego. Malewskiego zmieni się w ulicę Zbigniewa Herberta, a Pstrowskiego – Żołnierzy Piątej Wileńskiej Brygady AK. Nową nazwę zyska też obecna ulica Diernowa, którą przemianowano na Świętego Franciszka z Asyżu. Ulica Stefana Poznańskiego nosić będzie zaś imię prof. Antoniego Jutrzenki-Trzebiatowskiego.
Nowego patrona dostała też ulica Malewskiego w gminie Dywity. Wojewoda zaproponował tam nazwę ks. Wojciecha Zinka.
Komentarze (24)
Dodaj swój komentarz