W dokumencie informującym o podwyżkach cen ciepła MPEC podaje dwa czynniki kosztotwórcze – wzrost cen węgla oraz uprawnień do emisji CO2.
Ceny węgla na europejskich rynkach stale rosną. Związane jest to z embargiem, jakie na rosyjski węgiel wprowadziły kraje Unii Europejskiej. Według indeksu ARA (Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia) średnia cena tony węgla w czerwcu 2022 wynosi 330 dolarów – rok temu było to ok. 50 dolarów.
Kolejnym czynnikiem są rosnące lawinowo ceny uprawnień do emisji CO2. W ciągu dwóch lat podrożały one niemal czterokrotnie.
Spółka MPEC od wielu lat dokłada wszelkich starań, aby w miarę możliwości obniżać i optymalizować koszty prowadzonej działalności, w tym koszty środowiskowe. - mówi prezes MPEC, Konrad Nowak. - Szczególnym tego wyrazem jest realizowany obecnie proces głębokiej transformacji w obszarze wytwarzania ciepła, w którym udział wykorzystania węgla jako najbardziej emisyjnego paliwa zostanie już w 2023 roku zbudowany z 99% do niespełna 40%.
Dokument kończy się apelem do mieszkańców: "Liczymy na zrozumienie sytuacji i ponownie podkreślamy, iż celem naszego przedsiębiorstwa jest zapewnienie stabilnych, nieprzerwanych dostaw ciepła dla naszych klientów".
Komentarze (40)
Dodaj swój komentarz