Dziś jest: 21.11.2024
Imieniny: Janusza
Data dodania: 2020-11-23 11:32

Cezary Kapłon

Zmiany w egzaminach. Kurator oświaty: ''Od 15 grudnia staną się obowiązującym prawem''

Zmiany w egzaminach. Kurator oświaty: ''Od 15 grudnia staną się obowiązującym prawem''
Na konferencji prasowej w kuratorium oświaty, warmińsko-mazurski wicekurator Wojciech Cybulski oraz kurator Krzysztof Marek Nowacki opowiedzieli o zmianach w tegorocznych egzaminach oraz o dofinansowaniu na zakup sprzętu dla nauczycieli
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

W poniedziałek (23 listopada) w siedzibie Kuratorium Oświaty odbyła się konferencja prasowa z udziałem warmińsko-mazurskiego kuratora Krzysztofa Marka Nowackiego, która dotyczyła zmian w egzaminach dla 8-klasistów i maturach oraz dofinansowaniu na zakup sprzętu dla nauczycieli.

reklama

Już kilka dni temu minister edukacji Przemysław Czarnek powiedział, że dojdzie do zmiany w tegorocznych egzaminach dla uczniów szkół podstawowych i ponadpostawowych. Zaznaczył, że zmiany te mają charakter incydentalny.

Wszystko dlatego, że mamy pełną świadomość, iż wcześniej strajk nauczycielski wyłączył nauczanie w ogóle na długi okres czasu, a następnie pandemia koronawirusa i nauczanie zdalne z wiosny tego roku, jak również obecna sytuacja, która trwa i nie wiemy jeszcze, ile będzie trwać nauczanie zdalne, doprowadziły do tego, że uczniowie tegorocznych klas ósmych i klas maturalnych nie byli w stanie, nie ze swojej winy, zdobyć wiedzy, tak dużej, jaką zdobyliby, gdyby nauka odbywała się w sposób tradycyjny – przyznał Przemysław Czarnek.

Dodał, że CKE ma za zadanie opracować egzaminy, których zakres przedmiotowy i zakres wiedzy potrzebnej do zdania będzie ograniczony o ok. 20-30 proc. Do 27 listopada mają potrwać konsultacje zmian z nauczycielami.

O temacie przypomniał Krzysztof Marek Nowacki, warmińsko-mazurski kurator oświaty, który w poniedziałek omówił planowane zmiany na konferencji prasowej.

Po konsultacjach, zespoły powołane w październiku przez ministra edukacji narodowej, zaproponują ministrowi konkretne rozwiązania związane z wymaganiami egzaminacyjnymi, które zostaną w formie rozporządzenia opublikowane 15 grudnia i staną się obowiązującym prawem – powiedział kurator Nowacki.

Krzysztof Marek Nowacki, warmińsko-mazurski kurator oświaty / fot. Łukasz Kozłowski 

Centralna Komisja Egzaminacyjna wyda aneks do informatora egzaminacyjnego dla VIII-klasisty i maturalnego. Aneks uwzględni wymagania egzaminacyjne.

Arkusze zostaną przygotowane już w marcu. Będzie można zrealizować próbne egzaminy.

Jesteśmy jednym z kilku krajów Unii Europejskiej, które podjęły działania wcześniej. Inne kraje się na nas wzorują – przyznał Krzysztof Marek Nowacki.

Druga informacja dotyczyła dofinansowania na zakup sprzętu dla nauczycieli.

Dodatek 500-złotowy nie jest świadczeniem socjalnym. Jest to dofinansowanie bądź refundacja poniesionych przez nauczycieli kosztów zakupu akcesoriów komputerowych. Katalog jest bardzo szeroki, w zasadzie obejmuje cały sprzęt komputerowy poczynając od laptopa, drukarki, skanera, po bardzo drobny sprzęt typu kamerka, słuchawki czy mikrofon – powiedział Wojciech Cybulski, wicekurator oświaty.

Wojciech Cybulski, wicekurator oświaty / fot. Łukasz Kozłowski

O dodatek mogą ubiegać się wszyscy nauczyciele, którzy pracują zdalnie. Refundacja obejmuje zakupy dokonane od 1 września do 7 grudnia 2020 roku. To właśnie wtedy nauczyciele muszą złożyć wniosek do dyrektora szkoły o refundację zakupów. Trzeba dołączyć imienny dowód zakupu, bądź paragon (wówczas muszą napisać oświadczenie, że zakupiony sprzęt wykorzystują w pracy zdalnej).

Wnioski są weryfikowane przez dyrektorów do 11 grudnia i przekazują organom prowadzącym.

Nauczyciele zwrot kosztów otrzymają do 31 grudnia – dodał Cybulski.

Całkowity koszt programu tych subwencji to 300 mln zł. Zdaniem kuratorium oświaty nie ma żadnych skarg na jakość pracy nauczycieli zarówno w wymiarze ilościowym, jak i jakościowym.

Oprócz tego, nauczyciele mogą pracować także w szkołach. Kurator Nowacki zwrócił uwagę na istnienie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE). Wszystkie szkoły w kraju są podłączone do szerokopasmowego Internetu.

W naszym województwie ten proces został zakończony w ubiegłym roku. Wszystkie placówki mają ten szerokopasmowy Internet łącznie z filtrem, który filtruje treści niepożądane. Stąd też są takie sytuacje w niektórych szkołach, że dyrektorzy podejmują decyzje, aby zdalne nauczanie realizować nie przez nauczyciela, który jest w domu, ale przez nauczyciela, który świadczy prace w szkole. Jest też możliwość świadczenia pracy przez nauczyciela w domu – dodał Krzysztof Marek Nowacki.

Galeria

Komentarze (4)

Dodaj swój komentarz

  • Granat 2020-11-23 17:38:55 5.184.*.*
    Olsztyński MOK pod lupą prokuratury za tzw."szmatę". Czas zacząć wspierać , pikietując poparcie pod siedzibą MOK, tylko skończmy z tymi zniczami , z tą wieczną śmiercią. Kultura niech wreszcie będzie radością . Wino, uśmiechy i śmiech !!!!!! Tu i teraz !!!!
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 1
  • Świński ryj 2020-11-23 15:54:09 195.136.*.*
    Pozamykali dzieciaki w domach a teraz będą obniżać poziom egzaminów żeby ktokolwiek mógł go zdać.Jeżeli licea i uniwersytety pójdą tym samym torem to będziemy mieć za kilka lat marnie wykształcone pokolenie nadające się na zmywak w UK.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 1

www.autoczescionline24.pl