Uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli inaczej święto Trzech Króli, jest jednym z najstarszych świąt chrześcijańskich i kończy obchody Bożego Narodzenia. W Polsce do 1960 roku 6 stycznia był dniem wolnym od pracy, jednak przez ostatnie 50 lat pracownicy nie mieli już prawa do tego przywileju. Uroczystość Objawienia Pańskiego jest jednym z nielicznych świąt nakazanych, kiedy to katolicy mają obowiązek uczestnictwa w mszy świętej, a jednocześnie muszą być w pracy jak w każdy inny dzień powszedni. Inne europejskie państwa (Austria, Grecja, Hiszpania, Chorwacja, Liechtenstein, Słowacja, Włochy, Szwecja, Finlandia i Cypr) obchodzą ten dzień uroczyście jako wolny od pracy. W przyszłym roku może być tak również w Polsce.
Platforma Obywatelska chce znowelizować kodeks pracy, a w tym ustawę o dniach wolnych od pracy. Zgodnie ze zmianami 6 stycznia miałby stać się właśnie takim dniem. Jednocześnie ten sam projekt znosi prawo do otrzymania wolnego za święto przypadające w sobotę. Posłowie uzasadniając swą decyzję podają, że dzięki zmianom pracownicy w przeciągu najbliższych 10 lat mogą zyskać 9 dni wolnych, natomiast poprzez zniesienie prawa do ''odebrania'' wolnego za sobotę stracić 8.
Aby projekt wszedł w życie Sejm musi przegłosować uchwałę. Jeśli tak by się stało to święto Trzech Króli będzie 13 świątecznym dniem wolnym w roku.
Komentarze (9)
Dodaj swój komentarz