A | A | A
Data dodania: 2010-09-15 13:09
Iwona Starczewska
Zmiany w rodzinach zastępczych
Pierwsze projekty ustaw z pakietu społeczno-cywilizacyjnego zostały przyjęte przez rząd. Zmiany dotyczą między innymi funkcjonowania rodzin zastępczych.
reklama
Profilaktyka, prowadzona m.in. w formie poradnictwa, mediacji, terapii rodzinnej, treningu umiejętności wychowawczych i terapeutycznych, obejmie również spokrewnione rodziny zastępcze, a także usamodzielniających się wychowanków placówek opiekuńczo-wychowawczych, rodzin zastępczych oraz rodzinnych domów dziecka.
Do bezpośredniej pracy z rodziną przewidziano asystenta rodzinnego. Będzie on kierowany wyłącznie do rodzin, w których sytuacja dziecka małoletniego wymaga wsparcia zewnętrznego. Jego czas pracy będzie elastyczny, nienormowany i dostosowany przede wszystkim do rytmu życia rodziny. W zawodowych i niezawodowych rodzinach zastępczych, wychowywać się będzie nie więcej niż troje dzieci. W przypadku dzieci wymagających szczególnej troski, ich liczba w rodzinie będzie zależeć od stanu ich zdrowia i możliwości rodziców zastępczych.
Natomiast pełnoletni wychowankowie opieki zastępczej, bez względu na osiągane dochody, otrzymają pomoc pieniężną na kontynuowanie nauki. Pomoc finansowa na usamodzielnienie się wychowanków będzie uzależniona od ich dochodu. Przyjęto kryterium na poziomie 1200 zł.
Jak twierdzi premier, jest to ustawa, która uprości i ułatwi również wprowadzenie pieczy zastępczej czyli przyjmowania dzieci, szczególnie małych dzieci do 10 roku życia, przez krewnych, przez rodziny zastępcze.
Źródło: Własne/KPRM
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz