Dziś jest: 24.11.2024
Imieniny: Chryzogona, Emmy, Flory
Data dodania: 2010-02-02 09:08

Natalia

Zmieniają los niepełnosprawnych

Rusza realizacja nowatorskiego projektu unijnego ''Zmienimy Twój los'', którego głównym celem jest pomoc osobom biednym i niepełnosprawnym oraz zapewnienie im dostępu do internetu. Sprzęt komputerowy trafi do pierwszych osób już w marcu.

reklama
Nowatorski projekt unijny ''Zmienimy Twój los'' polega na działaniu  przeciwko wykluczeniu cyfrowemu na terenie naszego powiatu, co wiąże się z zapewnieniem najbardziej potrzebującym osobom dostępu do internetu. Programem objęto 120 osób z regionu, które znajdują się w trudnej sytuacji materialnej lub są niepełnosprawne.

Nowy program ma dać szansę na podjęcie pracy i dokształcenie się. - Liczę, że dzięki nowoczesnym narzędziom i internetowi osoby z małych miejscowości, które korzystają z pomocy społecznej, będą miały szansę z niej wyjść - twierdzi Arkadiusz Paturej, wicestarosta olsztyński.

Powiat i gminy znajdujące się na jego terenie dokonały już wyboru co do gospodarstw domowych, którym pomoc zostanie przyznana. W ręce potrzebujących trafią ekrany, specjalne terminale połączone z siecią i klawiatury. Obdarowani będą mieli dostęp do serwera, na którym znajdą się materiały potrzebne do podnoszenia kwalifikacji czy też podjęcia pracy. Co ważne projekt jest tak pomyślany, by osoby potrzebujące mogły jak najpełniej z niego skorzystać. Jednocześnie sprzęt, który trafi do rąk niepełnosprawnych i ubogich będzie miał ograniczone niektóre funkcje, m.in. dostęp do stron z grami i rozrywką.

Projekt zakłada również, że na terenie każdej gminy znajdzie się jeden terminal z szybkim łączem, które umożliwi wysyłanie większych danych i plików. Do końca czerwca osoby objęte projektem przejdą rprogram kompleksowych szkoleń m.in. z obsługi komputera, wykorzystywania go i Internetu w pracy czy rozwoju osobistej efektywności.

Projekt „Zmienimy Twój los" jest realizowany z działania 8.3 Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu - eInclusion w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Wartość projektu to ponad 1,8 miliona złotych, z czego około 1,5 miliona to dofinansowanie z Unii Europejskiej.

 

Źródło: Starostwo Powiatowe w Olsztynie/własne

Komentarze (3)

Dodaj swój komentarz

  • No właśnie 2010-02-02 10:29:53 83.9.*.*
    Przyznam, ze trafny komentarz... Niestety wielu ludzi ceni sobie wygodę, więc po co pracować jak za darmo dają? A ci, którzy naprawdę potrzebują wsparcia, bo często bez niego po prostu sobie nie radzą dostają grosze, które nie starczają im na nic. Wiadomo, że nikt nie pogardziłby darmowym komputerem i o ile ma on służyć rzeczywiście do pomocy NAJBARDZIEJ POTRZEBUJĄCYM to rozumiem, inaczej nie. Gdy faktycznie ktoś utrzymuje się z pracy an komputerze czy też jest on mu potrzebny z innych względów to ok, jak najbardziej. Gorzej gdy sprzęt dostają ci z lekkim stopniem niepełnosprawności, tacy, którzy nie mają większych przeszkód do podjęcia pracy choćby na pół etatu. Takim osobom owszem można też pomóc, ale wtedy, gdy widzi się ich starania a nie chęć pójścia na gotowe. A co do pomysłu starostwa podoba mi się zablokowany dostęp do rozrywki;), tylko ciekawe jak to będzie funkcjonowało...
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
  • Renata 2010-02-02 10:29:53 83.9.*.*
    Ja także sądzę, że pomagać trzeba z głową. Jestem za dawaniem "wędki, a nie ryby". Ludzi, zwłaszcza usytuowanych marginalnie - trzeba edukować, zarówno w zakresie ich praw jak i obowiązków. Trzeba ich aktywizować i ułatwiać im podjęcie pracy, pomóc w zakupie sprzętu, ale niech sami się także postarają. Niestety u nas nadal pokutuje przeświadczenie, że lepiej nic nie robić, bo wtedy Państwo pomoże, da... w końcu ma taki obowiązek.... Nic od siebie...
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
  • kru 2010-02-02 10:16:54 83.9.*.*
    Na wstępie troszkę nie na temat, ale... pewnie i tak swoją wypowiedzią wywołam zapewne burzę. Jako, że mam styczność z osobami niepełnosprawnymi to... nie do końca jestem przekonany o zasadności pewnych ruchów naszego państwa. Dlaczego? Oczywiście na wstępie otwarcie napiszę, iż takich ludzi należy szanować, dbać o nich, etc., ale... z głową. Dlaczego? Podam kilka przykładów z życia wziętych. Dlaczego osoba, która W OGÓLE nie widzi i jest tym samym całkowicie nie zdatna do pracy otrzymuje rentę lekko powyżej 500 zł. na rękę? Jak się z tego utrzymać? Co ciekawe, osoba, która ma stopień umiarkowany, która może pracować w sporym stopniu ma... taką samą rentę? Czy to jest sprawiedliwe? Ponadto może się czepiam, ale... wielu z nich - mogących pracować, oczywiście nie mówię tutaj o kopalniach, czy nawet innych cięższych fizycznych pracach - nie ma ochoty pracować "na poważnie". Woli mieć 500 zł. renty i tyle drugie dorobić i... koniec, bo po co się męczyć, gdyż jak zarobią więcej to im rentę zabiorą! Tym samym nie mogą się rozwijać w stopniu zawodowym, jak również powiększają szarą strefę. A teraz trzecia sprawa dot. bardziej tematu newsa. Nie wiem, czy to ja jestem taki przewrażliwiony, czy jak, ale np. PFRON oferuje wymianę komputera dla każdego niepełnosprawnego po 2-3 latach od jego użytkowania. Dlaczego wobec tego ja nie mogę również mieć jakiegoś rabatu czy pomocy od Państwa w tym temacie? ;) Powiecie, że to "do pracy i nauki"? Taaakkk... jak mama mi kupowała pierwsza komputer to też tak mówiłem.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0

www.autoczescionline24.pl