Głównym założeniem konkursu pozyskanie regionalnej pamiątki, kojarzącej się z walorami województwa warmińsko-mazurskiego oraz symbolizującej jego kulturę, tradycję i zwyczaje. Mają one wpływać na pozytywny wizerunek oraz popularyzować tutejsze atrakcje i tradycje. Powinny też stanowić cenną pamiątkę z pobytu, przywoływać wspomnienia i zachęcać do ponownego odwiedzenia. Z kolei mieszkańcom regionu powinny sprzyjać tworzeniu nowych więzi społecznych oraz budowaniu lokalnej tradycji i kultury.
- Na terenach Warmii, Mazur i Powiśla przez wieki ścierały się wpływy różnych krajów i narodów – mówi marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin. – Każdy zakątek naszego województwa to zupełnie inne walory historyczne, architektoniczne czy kulturalne, zatem nie jest łatwo wskazać tę jedyną regionalną pamiątkę. Wszystkie nadesłane do nas prace przedstawiają uroki Warmii i Mazur. Cieszę się, że w konkursie brali udział nie tylko mieszkańcy Warmii i Mazur, ale również artyści z całej Polski. To oznacza, że ta inicjatywa staje się naszym eksportowym towarem.
Do konkursu zgłoszono aż 43 pamiątki autorów z całej Polski. Wśród prac znalazły się m.in. rzeźby, plecionkarstwo, kowalstwo artystyczne czy wytwory rękodzieła artystycznego.
W skład komisji konkursowej, oceniającej poszczególne prace wchodzili przedstawiciele: zarządu województwa warmińsko-mazurskiego, Państwowego Liceum Plastycznego w Olsztynie, Pałacu Młodzieży im. Orląt Lwowskich w Olsztynie, Instytutu Północnego im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie, Warmińsko-Mazurskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, Departamentu Koordynacji Promocji oraz Departamentu Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
Wszystkie prace będzie można podziwiać na wystawie, która zostanie otwarta 1 października w siedzibie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie i potrwa do 31 października.
Wyniki konkursu w 2020 roku:
- I miejsce „Kubki żeglarskie Warmii i Mazur w kuferku” - autor Natalia Łuczyńska,
- II miejsce „Magnes gliniany” - autor Krzysztof Naguschewski,
- III miejsce „Zaczarowany kamyk” - autor Ewa Różańska-Turonek,
Wyróżnienia:
- Mgiełki aromaterapeutyczne - autor Kamila Michalska,
- Notatnik Konik Warmiński - autor Joanna Sekulska,
- Karciaki warmińskie - karty do gry - autor Eleonora Toś.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz