(fot. archiwum WBP w Olsztynie)
Janusz Wierzyński (zm. 20 stycznia)
Artysta, malarz, rzeźbiarz. Przez całe życie związany z Olsztynem. Kierował Biurem Wystaw Artystycznych i Domem Środowisk Twórczych.
(fot. Ostpreußischer Rundfunk / YouTube)
Herbert Monkowski (zm. 23 stycznia)
Warmiak z Jarot, po zamieszkaniu w Niemczech Zachodnich wielokrotnie w latach 70. i 80. przyjeżdżał do Olsztyna z ciężarówkami wyładowanymi darami od niemieckich rodzin. Zainicjował wiele działań służących propagowaniu dziedzictwa kulturowego Warmii.
(fot. archiwum prywatne / Facebook)
Piotr Romanowski (zm. 10 marca)
Niezależny artysta, całe życie poświęcił warmińskiej kulturze. W Nowym Kawkowie założył Lawendowe Pole, pierwszą warmińską plantację Lawendy. Był założycielem stowarzyszenia Ręką Dzieło, skupiającego osiadłych na Warmii artystów.
Wiktor Knercer (zm. 11 kwietnia)
Konserwator zabytków, wybitny znawca krajobrazu kulturowego Olsztyna, przez lata związany z wspólnotą kulturową „Borussia”.
(fot. archiwum prywatne)
Cezary Stankiewicz (zm. 9 maja)
Dziennikarz, rzecznik Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. Przygodę z mediami rozpoczynał w „Gazecie Wyborczej Olsztyn”, świetnie czuł się też za mikrofonem, m.in. w Radiu Zet.
Rafał Grabowski (zm. 24 maja)
Konserwator sztuki, artysta rzeźbiarz. Przeprowadził konserwację wielu olsztyńskich zabytkowych budynków, m.in. teatru Jaracza czy gmachu Instytutu Północnego. Jest także autorem znajdującej się na Targu Rybnym rzeźby św. Jakuba.
Leonard Januszko (zm. 26 maja)
W latach 1991-2004 ordynator Oddziału Rehabilitacji w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Olsztynie.
Jan Kopeć (zm. 30 maja)
Neurochirurg, w Oddziale Neurochirurgii WSS w Olsztynie pracował od 1980 do 2019 roku, będąc najdłużej pracującym czynnym neurochirurgiem w Polsce.
(fot. Łukasz Borys - Radny Powiatu Piskiego / Facebook)
Łukasz Borys (zm. 3 czerwca)
Samorządowiec, radny powiatu piskiego. Zmarł nagle w wieku 36 lat.
Jan Kaczyński (zm. 6 września)
Profesor, wieloloetni wykładowca Wyższej Szkoły Pedagogicznej oraz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, legenda olsztyńskiej humanistyki.
Lech Nitkowski (zm. 25 października)
Samorządowiec, od 1990 do 1998 wiceprzewodniczący Rady Miasta Barczewa, w latach 1998-2006 zasiadający w radzie powiatu olsztyńskiego, od 2006 do 2018 burmistrz Barczewa.
Komentarze (4)
Dodaj swój komentarz