Marian Bublewicz
Marian Bublewicz przyszedł na świat 25 sierpnia 1950 roku. To jeden z najbardziej utytułowanych polskich kierowców rajdowych. Na swoim koncie ma m.in.: wicemistrzostwo Europy (1992) oraz sześć tytułów mistrza Polski (1983, 1987, 1989, 1990, 1991, 1992).
Motoryzacją zafascynowany był od najmłodszych lat. Z tego powodu postanowił kształcić się w olsztyńskim Zespole Szkół Samochodowych. Jego pasja przerodziła się w sposób na życie.
Karierę z rajdami rozpoczął za kierownicą Fiata 125p, z którego przesiadł się kolejno do: Opla Kadetta, Poloneza, Mazdy 323 i Forda Sierry. Tym ostatnim ścigał się 20 lutego 1993 roku podczas IX Zimowego Rajdu Dolnośląskiego. Na jednym z zakrętów wypadł z trasy i uderzył w drzewo. Pomimo pomocy zmarł w szpitalu, a jego ciało spoczęło na cmentarzu komunalnym w Olsztynie.
Krzysztof Hołowczyc
Drugim znanym kierowcą rajdowym pochodzącym z Olsztyna jest Krzysztof Hołowczyc. Popularny “Hołek” urodził się 4 czerwca 1962 roku. Podobnie jak u Bublewicza, jego pasją od początku była motoryzacja.
Będąc uczniem podstawówki zasiadał za kierownicą gokarta. Ojciec, który widział jego fascynację tym światem, postanowił wspierać go z całych sił. Oddał mu swojego dużego fiata 1500, którego “Hołek” rozłożył, a następnie złożył z powrotem, modyfikując przy tym kilka rzeczy.
Debiut w wyścigach zaliczył w 1984 roku podczas Rajdu Kormorana. Swój pierwszy tytuł mistrza Polski zdobył 11 lat później. Łącznie ma na swoim koncie trzy takie triumfy oraz zwycięstwo podczas Rajdowych Mistrzostw Europy w 1997 roku.
Joanna Jędrzejczyk
Kolejnym znanym sportowcem urodzonym w stolicy Warmii i Mazur jest Joanna Jędrzejczyk. Na świecie pojawiła się 18 sierpnia 1987 roku i wybrała dla siebie drogę, którą głównie podążali mężczyźni. Mianowicie postanowiła wejść w świat sportów walki.
Na pierwszy trening Muay Thai przyszła w wieku 16 lat. Z każdymi kolejnymi zajęciami rosło jej zafascynowanie tym sportem. Upór i ciężka praca (m.in. w olsztyńskim klubie Berkut Arrachion) doprowadziły ją na sam szczyt. Jako pierwsza Polka walczyła na galach organizowanych przez UFC oraz została mistrzynią tej federacji.
W 2020 roku stoczyła zażarty pojedynek z Chinką Zhang Weili. Jędrzejczyk przegrała to stracie i zdobyła ponownie pasa mistrzowskiego UFC. Na pocieszenie pozostał jej bonus za walkę wieczoru w wysokości 50 tys dolarów. Karierę z MMA zakończyła w 2022 roku, kiedy po raz drugi została pokonana przez zawodniczkę z Chin.
Rafał Gikiewicz
W Olsztynie urodził się też utalentowany bramkarz Rafał Gikiewicz. Miało to miejsce 26 października 1987 roku. Wraz ze swoim bratem bliźniakiem Łukaszem, stawiał pierwsze piłkarskie kroki w miejscowych klubach.
Jako junior grał w takich klubach, jak: Warmia Olsztyn, Tempo 25 Olsztyn czy Stomil Olsztyn. Debiutu w seniorach doczekał się jednak w Wigrach Suwałki, z których następnie trafił do Jagiellonii Białystok. W 2010 roku wrócił na krótko do Olsztyna, gdzie reprezentował barwy Stomilu.
Ze stolicy Warmii i Mazur przeniósł się do Śląska Wrocław, gdzie w sezonie 2011/2012 wywalczył tytuł mistrza Polski. Była to olbrzymia niespodzianka, której nie przewidział żaden bukmacher. Od 2014 roku kontynuuje swoją piłkarską przygodę na boiskach Bundesligi.
Niespełnionym marzeniem Gikiewicza jest gra w reprezentacji Polski. Kolejni selekcjonerzy pomijali jego kandydaturę i wszystko wskazuje na to, że podobnie postąpi Fernando Santos. Rafałowi nie pozostaje więc nic innego, jak skupić się na dobrych występach w barwach Augsburga.
* * *
Obstawianie zakładów bukmacherskich niesie ze sobą ryzyko uzależnienia. Pamiętaj, że nie może być sposobem na życie. W Polsce korzystanie z usług nielegalnych bukmacherów jest zabronione, możesz grać wyłącznie u tych operatorów, którzy posiadają zezwolenie Ministerstwa Finansów.
Zakaz wstępu na stronę internetową i udział w grze hazardowej dla osób poniżej 18 roku życia.
Komentarze (6)
Dodaj swój komentarz