Data dodania: 2005-11-28 00:00
Zobacz, co zdają inni maturzyści
Na pierwszym egzaminie lepiej nie ryzykować - zdają się myśleć tegoroczni maturzyści. Choć mieli mnóstwo przedmiotów do wyboru na maturę, nie.
Maturzyści, którzy przystąpią do matury w maju, już zdecydowali, co będą zdawać. Możliwości było dużo, bo na nowej maturze mają swobodę przy wyborze przedmiotów na egzamin pisemny. Kiedyś mogli wybierać między matematyką, geografią, historią czy biologią. Teraz mogą zdecydować się nawet na historię muzyki czy wiedzę o tańcu.
Od października informacje od uczniów zbierała Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży, która odpowiada za przeprowadzenie matury na Warmii i Mazurach. W piątek okazało się, co nasi maturzyści wybierali najchętniej. Wszyscy - jest ich około 16,5 tys. - zdają polski. Drugim najpopularniejszym przedmiotem jest geografia, później biologia. Spośród języków obcych większość wybrała angielski.
Maturzyści, którzy przystąpią do matury w tym roku szkolnym, mają lepiej, niż ich koledzy rok temu. Oni jako pierwsi zdawali egzamin według nowych zasad - wybierali niektóre przedmioty, nie przypuszczając, że test będzie aż tak trudny. Tak było z matematyką, która rok temu obok polskiego była najpopularniejszym przedmiotem na maturze. Później okazało się, że była też najtrudniejsza. Nie zdało jej aż 20 proc. uczniów.
Tegoroczni maturzyści mogli kierować się wynikami poprzedniej matury i pewnie dlatego matematyka spadła w rankingu popularności. Młodzi ludzie chętniej wybierali geografię i biologię. W dodatku pozostałe przedmioty chce zdawać więcej uczniów, niż rok temu, a matematykę mniej. - Kierowaliśmy się tym, jakie przedmioty z matury będą brane pod uwagę przy naborze na studia, to było decydujące kryterium - opowiada Paweł Mazurkiewicz, maturzysta z IV Liceum Ogólnokształcącego w Olsztynie. - A jeśli uczelnia dawała do wyboru kilka przedmiotów, wybierało się ten łatwiejszy. Stąd tak mało chętnych do zdawania fizyki. Tylko szaleńcy ją wybierali.
Podsumowanie nie jest ostateczne. Maturzyści mogą jeszcze zmienić przedmioty na egzamin. Ale tylko w uzasadnionych okolicznościach. - Właśnie weryfikujemy wybory dokonane przez naszych uczniów. Trzeba to zrobić, bo niektóre uczelnie bardzo późno podały warunki rekrutacji na studia. Niektórzy uczniowie wybierali przedmioty we wrześniu "w ciemno". Teraz chcą je zmienić - mówi Krzysztof Salczyński, dyrektor Zespołu Szkół Elektronicznych i Telekomunikacyjnych w Olsztynie.
* Maturzystów zdających egzamin według nowych zasad będzie w maju 2006 r. o około 5 tys. więcej niż w tym roku. Ta różnica bierze się stąd, że nowa matura wchodzi do szkół stopniowo. Przez pierwsze lata część uczniów zdaje nową maturę, a część starą. Nowa najszybciej objęła uczniów ogólniaków i liceów profilowanych, w dalszej kolejności obejmie szkoły zawodowe. Za dwa lata wszyscy będą zdawać egzamin według tych samych nowych zasad.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz