Do połowy czerwca kierownictwo MRPiPS będzie prezentowało we wszystkich regionach zmiany w przechodzeniu na emeryturę, związane z obniżeniem wieku emerytalnego.
W Olsztynie o przechodzeniu na emeryturę jako o świadomym wyborze, mówiła wiceminister Bojanowska. O tym, jak kształtować się będą świadczenia w zależności od momentu zakończenia kariery zawodowej – każdy uprawniony będzie mógł dowiedzieć się w ZUS. Tam, w związku z nową ustawą, która wejdzie w życie w październiku, do pomocy wyznaczonych zostanie 595 doradców emerytalnych, którzy za pomocą specjalnego kalkulatora wyliczą wysokość przyszłego świadczenia. W Olsztynie do roli ''doradców'' wyznaczonych zostanie trzech pracowników.
Łącznie na terenie województwa warmińsko-mazurskiego będzie ich aż 27, z czego 19 znajdzie się w Oddziale Olsztyn ( Olsztyn-3, Szczytno-2, Lidzbark Warmiński-1, Kętrzyn-2, Ełk-2, Bartoszyce-2, Giżycko-2, Mragowo-1, Pisz-1, Gołdap-1, Nidzica-1, Węgorzewo-1 ) i 8 w Oddziale Elbląg (Elbląg-3, Iława-2, Ostróda-2, Braniewo-1).
Pełne wdrożenie doradców emerytalnych w całej Polsce nastąpi w lipcu. Aby skorzystać z ich usługi wystarczy na dyspenserze/biletomacie w ZUS wybrać kategorię spraw „Emerytury/Renty”, a następnie usługę „Doradca emerytalny”. Wniosek o emeryturę można składać już na 30 dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego, czyli pierwsze wnioski z tytułu obniżonego wieku emerytalnego będzie można składać już 1 września.
Jak informuje Ministerstwo, w obecnym stanie prawnym około 17 proc. uprawnionych do przejścia na emeryturę decyduje się na dalszą pracę. Według szacunków, po obniżeniu ustawą od 1 października wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, ten wskaźnik może osiągnąć około 25 proc.
Komentarze (2)
Dodaj swój komentarz