W oddziałach ZUS w Olsztynie i Elblągu tylko w czwartym kwartale 2016 roku przeanalizowano 2,8 tys. druków ZUS ZLA i wydano 169 decyzji skracających zwolnienia lekarskie. Tym samym udało się zaoszczędzić 71,5 tys. złotych.
Równolegle wykonane były kontrole prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich. Skontrolowano 1149 osób, a 64 pozbawiono prawa do zasiłku. Zaoszczędzona została przy tym kwota 86,6 tys. złotych.
Na płatniku składek spoczywa obowiązek przeprowadzania kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy z powodu choroby lub konieczności sprawowania opieki. Dotyczy on tych płatników składek – pracodawców, który zgłasza do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych. W firmach do 20 osób, kontrolę taką przeprowadzają upoważnieni pracownicy oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który jest płatnikiem zasiłków dla tych pracowników.
Kontrola prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy z powodu choroby polega na ustaleniu, czy pracownik w okresie orzeczonej niezdolności do pracy nie wykonuje pracy zarobkowej albo czy nie wykorzystuje zwolnienia od pracy w sposób niezgodny z jego celem.
Pracownik, który w czasie niezdolności do pracy wystawionym na druku ZUS ZLA wykonuje pracę zarobkową lub wykorzystuje to zwolnienie niezgodnie z jego celem, traci prawo do zasiłku chorobowego.
Zasiłek chorobowy nie przysługuje w takim przypadku za cały okres objęty zaświadczeniem lekarskim.
Podczas dotychczasowych kontroli prowadzonych przez warmińsko-mazurski ZUS ujawniono między innymi przypadki traktowania zwolnienia jak urlopu. ''Chorzy'' przebywali na przykład na zagranicznej wycieczce. Nierzadko zdarza się, że osoby na zwolnieniu remontują mieszkanie czy pracują na działce.
ZUS był również w stanie sprawdzić, iż osoba chora przebywała na koncercie czy imprezach sportowych.
Kontrolujący chorego pracownik ZUS-u, jeśli nie zastanie go w domu, ponawia kontrolę i wyjaśnia przyczyny tej nieobecności. Najczęstszym wyjaśnieniem powodu nieobecności są wizyty kontrolne u lekarza, realizacja recepty w aptece, czy też odbywanie rehabilitacji. Gdy chory odmówi wyjaśnienia przyczyny nieobecności w domu w czasie kontroli albo nie udzieli wyjaśnień w wyznaczonym terminie, uznaje się, że zwolnienie lekarskie jest wykorzystywane niezgodnie z jego celem i wówczas odmawia się prawa do zasiłku chorobowego. Pracodawca również ma podstawę do odmowy prawa do wynagrodzenia za czas choroby.
Pozbawienie prawa do zasiłku chorobowego w związku z niewłaściwym wykorzystaniem zwolnienia lekarskiego od pracy może nastąpić nie tylko w wyniku przeprowadzonej kontroli ale także wtedy, gdy pracodawca uzyska informacje wskazujące na niewłaściwe wykorzystanie zwolnienia lekarskiego od pracy, np. uzyska informację o wykonywaniu pracy zarobkowej u innego pracodawcy. Sytuacja taka może mieć miejsce już po wypłacie zasiłku chorobowego.
Komentarze (2)
Dodaj swój komentarz