Zapraszamy na projekcje filmów emitowanych poprzez nowy system zamontowany w olsztyńskim Planetarium.
Program inauguracji:
12:00-13:00
– Impresja multimedialna „Kopenik, Olsztyn i gwiazdy”
– projekcja filmu „Kosmiczny ekspres”
13:30-14:00
– Spotkanie z Mikołajem Kopernikiem
– Tort urodzinowy
– Zapalenie neonu „De revolutionibus...”
14:00-15:00
– Impresja multimedialna „Kopenik, Olsztyn i gwiazdy”
– projekcja filmu „Dwa szkiełka”
15:00-16:00
– Impresja multimedialna „Kopenik, Olsztyn i gwiazdy”
– projekcja filmu „Teleskop ALMA – nowe okno na Wszechświat”
16:00-17:00
– Impresja multimedialna „Kopenik, Olsztyn i gwiazdy”
– projekcja filmu „Teleskop ALMA – nowe okno na Wszechświat”
W Olsztyńskim Planetarium, został zainstalowany system Definiti 4K firmy SkySkan. Jest to cyfrowy system projekcyjny typu fulldome, który otworzy przed oczami widzów niczym nieograniczony, obejmujący całą kopułę obraz tworzący wrażenie zanurzenia w prezentowanej scenie.
Fulldome to termin stosowany przez planetaria na całym świecie do określenia systemu wyświetlania obrazów lub projekcji wideo na ekranie w kształcie połowy sfery. To nowe środowisko medialne umożliwia nawigację w trzech wymiarach w czasie rzeczywistym. Ruchomy obraz wypełniający całą kopułę może być generowany w czasie rzeczywistym przez prowadzącego pokaz lub odtworzony z wcześniej przygotowanych materiałów audiowizualnych, na które składają się animacje komputerowe, obrazy zarejestrowane kamerą wideo i grafika.
Obraz, składający się z 12 tysięcy pikseli, generowany przez zespół szybkich, zaopatrzonych w specjalistyczne oprogramowanie komputerów, a następnie wyświetlany na ekranie przez dwa cyfrowe projektory, tworzące jednolity bez widocznych połączeń obraz w dużej rozdzielczości. System pozwala na wyświetlenie ruchomego obrazu generowanego w czasie rzeczywistym albo odtworzenie przygotowanego wcześniej programu zapisanego na twardym dysku.
Dodatkowo system Definiti będzie zintegrowany z urządzeniami i instalacjami wykorzystywanymi dotychczas podczas pokazów astronomicznych tj. projektorem gwiazdowym i systemem nagłośnienia. Jego instalacja wprowadzi zupełnie nową jakość w możliwościach prezentacyjnych Planetarium od czasu jego otwarcia przed prawie 40 laty. Ten nowoczesny, cyfrowy system projekcyjny (który w Polsce, oprócz naszej placówki, posiada tylko Centrum Nauki Kopernik ) pozwoli Olsztyńskiemu Planetarium kontynuować swoją misję popularyzacji astronomii w sposób zdecydowanie atrakcyjniejszy, zdobywający nowego widza.
Dotychczasowa, mechaniczno – optyczna aparatura planetarium pozwalała jedynie na wyświetlenie widoku nocnego nieba takim, jakim możemy zobaczyć z powierzchni Ziemi. System Fulldome umożliwia wyświetlanie bardzo realistycznego obrazu nieba z uwzględnieniem efektów atmosferycznych: chmur, zórz polarnych czy tęczy. Pozwala widzowi na opuszczenie Ziemi i odbycie wirtualnej podróży kosmicznej, podczas której obejrzy z bliska powierzchnię Księżyca, przeleci przez pierścienie Saturna lub wyląduje na Tytanie. Widz będzie mógł wybrać się jeszcze dalej i zobaczyć obraz nieba widoczny z planet krążących wokół innych gwiazd naszej Galaktyki, odwiedzić okolice pulsara i czarnej dziury albo być świadkiem pierwszych chwil istnienia Wszechświata.
System ten, zawsze dając widzom niezwykłe poczucie przebywania w samym środku akcji, pozwoli na poszerzenie oferty o prezentacje dotyczące zagadnień z zakresu chemii, biologii, historii czy geografii.
www.planetarium.olsztyn.pl
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz