Sztuka chorwackiego dramatopisarza to szkic obrazu współczesnej kobiety. A wiadomo przecież, że jednego obrazu stworzyć nie sposób.
Dlatego też autor podaje 15 wariantów portretowanych pań do wyboru, w trzech momentach życiowych przełomów, a każdy moment z kolei zawiera się w pięciu odsłonach. Zrozumiałe? Nie do końca, ale konia z rzędem temu, kto zrozumie kobiety i ich migotliwe egzystencje: od córki, przez matkę, po ciotkę; od młódki, przez femme fatale dojrzałą, po geriatryczną laskę; od kobiety rozsądnej, przez romantyczną, po furiatkę. Ukazany panteon kobiecych osobowości oddaje nieprzebraną gamę uczuć, rozpisaną zawsze w skrajnych tonacjach. Szczęście walczy w tym żeńskim świecie o lepsze z rozpaczą, miłość przechodzi w nienawiść, oddanie i poświęcenie – we wrogość i toksyczną rywalizację. Tu nie ma stanów letnich, pośrednich, kompromisowych rozwiązań i tak zwanego złotego środka. Jest za to ekspresja, podwyższona emocjonalność, sinusoida wzlotów i upadków bohaterek.
„Wszystko o kobietach” Gavrana można również postrzegać przez pryzmat ról, które czasami pragnie, a nierzadko zmuszona jest odgrywać dzisiejsza kobieta w społeczeństwie, w jego strukturach, takich jak choćby „dom” i „biuro”. To pośrednio opis naszej cywilizacji, opis kulturowych mitów, stereotypów, obciążeń, w których nie znajduje właściwego wyrazu głód sensu, skrywany lęk przemijania i pragnienie bliskości drugiego człowieka.
scena CEiIK
godz. 19:00
Czas trwania spektaklu: 1:20
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz