Dokument będzie określał, na jakie działania przeznaczone będą w najbliższych latach środki unijne dzielone z poziomu samorządu województwa. Nowy regionalny program operacyjny składać się będzie z dwóch części - środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Europejskiego Funduszu Społecznego. Oznacza to, że w ramach jednego programu prowadzone będą tzw. projekty miękkie, społeczne, jak również inwestycje infrastrukturalne i wsparcie dla przedsiębiorstw.
Łącznie na program dla województwa warmińsko-mazurskiego przeznaczono 1,728 mld euro. To jeszcze większa pula środków niż w latach 2007-2013.
Zakończenie negocjacji z Komisją Europejską otwiera drogę do formalnego przyjęcia programu, a to pozwoli ogłosić pierwsze konkursy i przyznać pierwsze dotacje z puli unijnych funduszy. Grupą prowadzącą negocjacje regionalnego programu operacyjnego kierował marszałek województwa Jacek Protas. W negocjacjach brali udział wicemarszałek województwa Gustaw Marek Brzezin oraz Lidia Wójtowicz, dyrektor departamentu polityki regionalnej.
Województwo warmińsko-mazurskie zajmuje drugie miejsce w Polsce w rankingu wykorzystania funduszy unijnych per capita w latach 2011-2013. Na mieszkańca Warmii i Mazur przypada 410 zł środków unijnych. Tak wysoka pozycja w rankingu jest efektem konsekwentnie realizowanej polityki inwestycyjnej samorządu województwa, który od lat gros środków z budżetu województwa przeznacza na inwestycje, m.in. na wkład własny do projektów współfinansowanych ze środków europejskich. W 2014 roku było to rekordowe 66 proc.
Komentarze (1)
Dodaj swój komentarz