Nagrody za wygranie Centralnej Ligi Juniorów wynikają z uchwały zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej. Na sezon 2022/2023 ustalono, że dziewczęta w kategorii U15 otrzymają do podziału 10 tys. zł, natomiast chłopcy w tej samej kategorii wiekowej 100 tys. zł.
- Zdaję sobie sprawę, że zawodowy sport rządzi się swoimi prawami, a zarobki zależne są od popularności dyscypliny – napisała posłanka w liście do prezesa PZPN, Cezarego Kuleszy. - Nie mam także złudzeń, iż kobiety w zawodowej piłce nożnej zarabiają tyle samo co mężczyźni. Kluby sportowe rządzą się swoimi prawami. Liga Juniorów i Juniorek i zdobywane w nich mistrzostwa to jednak nie biznes a forma rywalizacji czysto sportowej – dodała Falej (pełna treść listu na dole).
Centralną Ligę Juniorów do lat 15 wygrały piłkarki warszawskiej „Diamonds Academy”. Rodzice jak i same zawodniczki nie ukrywają, że czują pewien niesmak nierównym premiowaniem. „Jest taka nuta goryczy po tym, że nie jesteśmy aż tak doceniane jak chłopaki” - powiedziała piłkarka DA, Sonia Rudolf, cytowana przez TVN24.
W PZPN-ie twierdzą, że są podejmowane działania w sprawie zasypywania różnic. "Już w kolejnym sezonie zwiększy się pula nagród przeznaczonych dla triumfatorek Centralnych Lig Juniorek" – przekazała TVN-owi Aleksandra Kostrzewska z piłkarskiej centrali.
Temat równych płac w sporcie kobiet i mężczyzn rozgrzewa opinię publiczną. W tenisie tylko cztery turnieje wielkoszlemowe gwarantują równe nagrody bez względu na płeć. Raport "Financial Times" sprzed kilku lat pokazuje, że męskie turnieje niższej rangi niż turnieje Wielkiego Szlema oferują mężczyznom 75 proc. wyższe zarobki.
Wracając do piłki nożnej w wydaniu kobiet i mężczyzn. Dane FIFA mówią o dynamicznie rosnącej popularności damskiego futbolu. Finał mundialu 2019 w wykonaniu pań miało oglądać ponad 260 mln osób na całym świecie. Zainteresowanie męską piłką wciąż jest jednak dużo większe. Mecz Francja-Argentyna, który wieńczył MŚ 2022, miało obejrzeć 1,5 mld fanów.
Komentarze (9)
Dodaj swój komentarz