Powód pierwszy: imponujące widoki na szczyty polskich gór
Wybierając się w Tatry, warto wybrać hotel w górach, najlepiej z bezpośrednim widokiem na szczyty. W takiej aurze łatwiej się wyciszyć, zdystansować wobec problemów dnia codziennego i najzwyczajniej w świecie odpocząć. Wyjazd w polskie Tatry to również okazja do kontemplacji wyjątkowo urodziwej w tym rejonie przyrody i możliwość zdefiniowania na nowo tego, co w naszym życiu jest ważne.
Powód drugi: świetna okazja do poznania tradycji regionu
Tatry to miejsce szczególne, wybierane przez równie wyjątkowe persony. Polskie góry były scenerią, w której dojrzewały twórcze pomysły i idee. Z Zakopanem związany był szczególnie silnie wybitny malarz i dramaturg Stanisław Ignacy Witkiewicz. Do dziś można tu znaleźć pamiątkę po nim, willę „Witkiewiczówkę”, w której mieszkał aż do dnia samobójczej śmierci. W polskich Tatrach zakochany był też inny wybitny Polak – Jan Paweł II.
Przyjazd w polskie Tatry stanowi świetną okazję do lepszego zrozumienia polskiej kultury oraz do większej świadomości tradycji regionu. Poszerzanie wiedzy o regionie może odbywać się na kilka różnych sposobów, z których każdy jest przyjemny. Wśród nich warto wymienić smakowanie pysznych potraw, wzięcie udziału w kuligu, potańcówce czy wybranie się do licznych miejsc, z których każde jest na swój sposób wyjątkowe. Mowa o Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem, Muzeum Kornela Makuszyńskiego ulokowanym w willi „Opolanka” czy Muzeum Stylu Zakopiańskiego, mieszczącym się w willi „Koliba”. Taka wyprawa umacnia w człowieku poczucie jego tożsamości i świadomości narodowej.
Powód trzeci: bezpieczeństwo i małe ryzyko lawin
Polskie Tatry należą do dość bezpiecznych gór. W przeciwieństwie na przykład do Alp, istnieje tu niewielkie ryzyko katastrofy naturalnej, w tym zejścia lawiny. To zachęca turystów do poznawania piękna i majestatu gór.
Powód czwarty: niższe ceny w porównaniu z krajami Europy Zachodniej
Wyjazd w polskie góry, gdzie za wszystko płacimy w złotówkach, a nie w euro, odbija się pozytywnie na stanie naszego portfela. Inną ważną kwestią są również względy ratowniczo-medyczne. Jadąc w polskie Tatry, nie trzeba wykupywać ubezpieczenia – w nagłych przypadkach otrzymamy niezbędną pomoc. Wyspecjalizowane jednostki, takie jak TOPR i GOPR, działają bezpłatnie, tymczasem za granicą wezwanie specjalistycznego helikoptera może nas słono kosztować – nawet kilkadziesiąt tysięcy euro.
Powód piąty: znajomość języka
Nawet osoby, które nie znają języka angielskiego, będą czuły się dobrze w polskich górach. Natomiast w zagranicznych hotelach i kurortach mogłoby być z tym różnie.
Komentarze (2)
Dodaj swój komentarz