CodeWeek, czyli inaczej Europejski Tydzień Kodowania, to społeczna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa „ścigają się” – w słusznym celu – w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem. CodeWeek to jedna z nielicznych okazji, kiedy programiści, nauczyciele i miłośnicy technologii z całej Europy gromadzą się, by wspólnie świętować i dzielić się swoją wiedzą i pasją do kodowania. W ramach tegorocznej, 11. edycji CodeWeek jak zwykle czekają na Was warsztaty, gry czy inne lokalne zabawy związane z robotami, nauką logicznego myślenia czy wirtualną rzeczywistością. Jednak to nie wszystko – możecie wziąć udział także w Wielkim Święcie Programowania w Olsztynie. Sprawdźcie koniecznie wszystkie szczegóły!
Zapraszamy na Wielkie Święto Programowania!
Już w najbliższą sobotę (7 października w godz. 10-16) w Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego Kortosfera odbędzie się wyjątkowa impreza – Wielkie Święto Programowania, organizowane przez NASK, Centrum Projektów Polska Cyfrowa oraz Ministerstwo Cyfryzacji.
Zarówno ci, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z programowaniem, jak i ci, którzy są już bardziej zaawansowani, znajdą tutaj coś dla siebie. Zapraszamy rodziny z dziećmi, nauczycieli oraz wszystkich zainteresowanych nauką kodowania, robotami i nowinkami technologicznymi.
Wstęp wolny!
Co w programie? Wiele atrakcji przygotowanych przez licznych partnerów wydarzenia, m.in.:
-
Zabawy ze ScottieGO! – innowacyjną grą do nauki programowania (stoisko Urzędu Komunikacji Elektronicznej)
-
Programowanie własnego robota i laserowego smoka (stoisko Stowarzyszenia Robisz.to i PAKT Olsztyn)
-
Zabawa w chowanego z robotami Dash i Dot, które poruszają się według programistycznych instrukcji, tańczą, śpiewają i reagują na otoczenie (stoisko Stowarzyszenia „Cyfrowy Dialog”)
-
Nauka programowania z Klubem Młodego Programisty (stoisko Klubu Młodego Programisty)
-
Gry edukacyjne dla dzieci i młodzieży (stoisko CodingPowers)
-
Ratowanie cyfrowego miasta przed cyberatakami i innymi zagrożeniami online (stoisko FireW@lly)
-
Odkrywanie tajników kodowania razem z Zosią – robotem edukacyjnym (stoisko EDUKO)
-
Prezentacja drukarek 3D (stoisko Stowarzyszenia Robisz.to)
-
Supermoce płytki Makey Makey współpracującej z programem Scratch (stoisko Stowarzyszenia „Cyfrowy Dialog”)
Zarówno dzieci, jak i dorośli będą mogli wziąć udział także w warsztatach prowadzonych przez ekspertów:
-
Odkoduj przyszłość! Fajnie warsztaty z programowania dla dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 16 lat (warsztat dla dzieci; PixBlocks)
-
Bawimy się programowaniem (warsztat dla dzieci; KidsTech)
-
Warsztaty z programowania w Minecraft Education – z podziałem na grupy wiekowe 7–9 lat i 10+ (warsztat dla dzieci; Akademia Programista Junior)
-
Warsztaty tworzenia gier mobilnych w App Inventor dla grupy 10+ (Akademia Programista Junior; warsztat dla dzieci)
-
Kłamstwa ze smartfona. Jak dezinformacja atakuje nasze dzieci (warsztat dla rodziców i opiekunów; NASK)
-
Profilaktyka cyberzagrożeń – hejt w mediach społecznościowych, o czym rozmawiać z dzieckiem? (warsztat dla rodziców i opiekunów; NASK)
To tylko wybrane atrakcje. Jeśli jeszcze nie wiecie, jak spędzić najbliższą sobotę – koniecznie dołączcie do Wielkiego Święta Programowania i przekonajcie się, że programować może każdy. Świetna zabawa dla całej rodziny gwarantowana!
Szczegółowych informacji szukajcie w wydarzeniu na Facebooku CodeWeek PL.
CodeWeek – przyjacielski wyścig europejskich państw
W ramach CodeWeek 2023 (7–22 października) we wszystkich państwach w Europie organizowane są wydarzenia związane z programowaniem. Celem tej akcji jest popularyzacja nauki programowania oraz zwiększenie świadomości społecznej tej temat.
Jak pomóc Polsce w tej rywalizacji? Wystarczy zaplanować i zorganizować swoją inicjatywę dotyczącą kodowania. Lekcja informatyki, spotkanie koła zainteresowań, webinar, sąsiedzki turniej łamigłówek logicznych, warsztaty z programowania, lokalne konkursy – każdy pomysł jest dobry! Każde wydarzenie trzeba zgłosić na mapę CodeWeek. Aby to zrobić, należy wejść na codeweek.eu i w górnym menu wybrać „Zajęcia”, a następnie „Dodaj wydarzenie”. Po wypełnieniu formularza rejestracyjnego inicjatywa pojawi się na mapie.
Polska w tej chwili znajduje się na czwartym miejscu w rankingu, dlatego każda Wasza inicjatywa jest na wagę złota! Jeśli szukacie inspiracji, zajrzyjcie do archiwum poprzednich edycji – znajdziecie tam opisy zorganizowanych wcześniej wydarzeń. Pamiętajcie też, że wiele pomocnych materiałów znajdziecie na bezpłatnej platformie e-learningowej OSE IT Szkoła, prowadzonej w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.
Zaglądajcie na codeweekowe profile w mediach społecznościowych: CodeWeek PL na Facebooku oraz codeweekpl na Instagramie, a także na stronę koduj.gov.pl. Tam znajdziecie wszystkie dodatkowe informacje!
Komentarze (4)
Dodaj swój komentarz