Kontrola przeprowadzona przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Olsztynie odbyła się w zeszłym roku. Doszło do niej z uwagi na doniesienia medialne dotyczące tego, że w teatrze mogą być łamane prawa pracownicze.
Kontroler z OIP sporządził 14 pokontrolnych wniosków.
– Kontrola wykazała naruszenia przepisów prawa pracy, co skutkowało skierowaniem do pracodawcy wystąpienia pokontrolnego zawierającego 14 zaleceń mających na celu doprowadzenie do stanu zgodnego z prawem oraz przestrzeganie przepisów prawa pracy w przyszłości – powiedział w rozmowie z nami Jarosław Kowalczyk, Okręgowy Inspektor Pracy w Olsztynie.
Nieprawidłowości stwierdzone przez inspektora pracy polegały m.in. na niezgodnym z prawem dokonywaniu zmian warunków zatrudnienia pracowników, niewypłaceniu określonych świadczeń pieniężnych czy niezachowaniu procedury przy dokonywaniu zmian do regulaminu wynagradzania.
– Kontroler, za wykroczenia przeciwko prawom pracowniczym, zastosował grzywnę w formie mandatu – dodał Jarosław Kowalczyk.
Okręgowy inspektor pracy poinformował nas również, że OIP złożył zawiadomienie do prokuratury.
– Z uwagi na fakt, iż w ocenie kontrolującego doszło do naruszenia przepisów ustawy o związkach zawodowych, do właściwej prokuratury skierowane zostało zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa – przyznał Kowalczyk.
Poinformował nas także, że OIP zaplanował ponowną kontrolę, która sprawdzi, czy placówka stosuje się do zaleceń pokontrolnych.
AKTUALIZACJA
Poprosiliśmy o komentarz w tej sprawie dyrekcję teatru. Dyrektor Zbigniew Brzoza wydał oświadczenie w tej sprawie.
W związku z doniesieniami prasowymi na temat zgłoszenia do prokuratury przez Państwową Inspekcję Pracy nieprawidłowości w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie, oświadczamy, że Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie nie posiada żadnych informacji w tej kwestii ani z Państwowej Inspekcji Pracy, ani z Prokuratury. Dlatego nie będziemy komentować informacji znanych nam jedynie z przekazów medialnych.
Być może informacje prasowe wiążą się z dwoma trwającymi postępowaniami prowadzonymi przez prokuraturę, dotyczącymi zdarzeń z czasów dyrekcji Janusza Kijowskiego. Pierwszego – toczącego się w sprawie złośliwego i uporczywego naruszania praw pracowniczych. Drugiego – podejrzenie popełnienia przestępstwa w okresie od grudnia 2013 roku do sierpnia 2018 roku, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej i doprowadzenia Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie 507.125 zł.
Media sugerują, że 14 uwag pokontrolnych Państwowej Inspekcji Pracy to wielka liczba, tymczasem kontrola, która miała miejsce w 2018 roku, przed objęciem dyrekcji przez Zbigniewa Brzozę, przedstawiła podobną liczbę wniosków.
Dziewięć zaleceń Państwowej Inspekcji Pracy przyjęliśmy do stosowania. Ponadto zgodnie z zaleceniami wypłaciliśmy wyrównanie dodatków za sprzedaż biletów.
Nowy regulamin wynagrodzeń wchodzi w życie z dniem 1 marca 2020 roku. Trwa procedowanie regulaminu pracy, którego dotyczą dwa zalecenia. Teatr kwestionuje uzasadnienie jednego zarzutu.
– możemy przeczytać w oświadczeniu.
Komentarze (6)
Dodaj swój komentarz