- Halloween jest okultystyczne, palenie świeczek w wydrążonej dyni to proszenie się o wizytę złego ducha, a przebieranie dzieci za czarownice to wysyłanie ich na randkę z szatanem - mówią zgodnie księża.
Kościół katolicki od wielu lat próbuje walczyć z amerykańskim świętem, które przebojem wdarło się również do polskich domów. Aby nie obchodzić Halloween apel wystosowała m.in. miejscowa archidiecezja.
- Dnia 1 listopada obchodzimy uroczystość Wszystkich Świętych, jedno z największych i najbardziej radosnych świąt chrześcijańskich. Od kilku lat w wigilię tej uroczystości, 31 października, rozpowszechnia się w Polsce wrogi i obcy chrześcijańskiej kulturze i tradycji obchód Halloween. Kościół rzymskokatolicki ostrzega przed praktyką magii i okultyzmu oraz promocją śmierci, wampiryzmu i złych duchów, utożsamiając je z kultem szatana - czytamy w oświadczeniu na stronach archidiecezji warmińskiej (pisownia oryginalna).
Księża zamiast tego proponują Holywins, czyli "kult Jezusa Chrystusa" i podają jako za wzorcowy przykład parafii w Stawigudzie pod Olsztynem, której parafianie zorganizowali dziś Bal Świętych i Aniołów.
Świętowanie rozpoczęła msza w kościele św. Jakuba, a następnie korowód złożony m.in. z przebrań za ulubionych świętych i aniołów, przeszedł ulicami podolsztyńskiej miejscowości.
- Mądrze jest poznać mroczne początki Halloween i podobnych tradycji - mówią z kolei Świadkowie Jehowy. I dodają: - Zwyczaje halloweenowe pozostają w jawnej sprzeczności z naukami biblijnymi. Słowo Boże mówi: "Nie znajdzie się pośród ciebie nikt, kto by uprawiał wróżby, gusła, przepowiednie i czary; nikt, kto by uprawiał zaklęcia, pytał duchów i widma, zwracał się do umarłych".
Halloween wzięło swój początek już w V wieku p.n.e kiedy to Celtowie pod koniec października obchodzili święto Samhain, kiedy to według ich wierzeń duchy i demony nawiedzają ziemię częściej niż zwykle.
Komentarze (2)
Dodaj swój komentarz