Dziś jest: 08.09.2024
Imieniny: Adrianny, Marii
Data dodania: 2024-07-09 12:18

Redakcja

Barczewo. Tkackie wątki Barbary Hulanickiej

Barczewo. Tkackie wątki Barbary Hulanickiej
W Skarbcu Kultury Europejskiej w Barczewie została przygotowana jubileuszowa wystawa, na którą złożyły się liczne tkaniny Barbary Hulanickiej wypożyczone ze zbiorów muzealnych
Fot. CK-B

Centrum Kulturalno-Biblioteczne w Barczewie od wielu lat przypomina postać Barbary Hulanickiej i jej męża. CK-B sprawuje pieczę nad pracownią Barbary i Andrzeja Hulanickich w Salonie Muzycznym im. Feliksa Nowowiejskiego oraz organizuje wyjątkowe warsztaty tkackie.

reklama

W czerwcu obchodziliśmy 100. rocznicę urodzin artystki Barbary Hulanickiej, twórczyni i projektantki tkanin w najtrudniejszej technice tkackiej - tkaninie dwuosnowowej czyli dwustronnej.

Artystka podkreślała, że z urodzenia jest Warszawianką, ale z wyboru serca Warmiaczką. Jej życie w Barczewie wraz z mężem Andrzejem, oddanie sprawom kultury i ludziom z nią związanym, dar jednoczenia, sprawiły, że Barbara stała się Barczewianką na 30 lat swojego życia. W tym czasie prowadziła Centrum Tkactwa Warmii i Mazur w byłej Synagodze w Barczewie, obecnie Galerii Sztuki. Mimo rozpoznawalności poza naszym regionem, wielu wystaw w Polsce i na świecie, ogólnopolskich nagród, to właśnie Barczewo wybrała na swój azyl życiowy.

W 2000 roku władze Barczewa przyznały Jej tytuł "Barczewianina Roku i Honorowego Obywatela Barczewa". Artystka pozostawiła ogromny dorobek twórczy, który jest częścią dziedzictwa kulturowego regionu i nie tylko.

W sobotę (6 lipca) w Skarbcu Kultury Europejskiej w Barczewie została przygotowana jubileuszowa wystawa, na którą złożyły się liczne tkaniny artystki wypożyczone ze zbiorów muzealnych: Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Pojezierze” i Centrum Polsko-Francuskiego Côtes d'Armor w Olsztynie, a także ze zbiorów prywatnych, rodzinnych i zbiorów Centrum Kulturalno-Bibliotecznego.

Ok. 30 tkanin pięknie prezentuje się w przestrzeni Skarbca. Wśród pamiątek są także projekty, medale, nagrody, zdjęcia, foldery, wycinki prasowe i rzeczy osobiste artystki. Jubileuszowa wystawa była też wyjątkową okazją do poznania rodziny Państwa Hulanickich, która przyjechała z Warszawy i spod Poznania. Była też możliwość nabycia książki biograficznej "Hulajnitka" od autorki Heleny Piotrowskiej.

Podczas wernisażu wystawy podsumowano również projekt pt. „Tkackie wątki - warsztaty tkackie i wystawa z okazji 100. rocznicy Barbary Hulanickiej”, który realizuje Centrum Kulturalno-Biblioteczne w Barczewie, a który dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

W ramach projektu odbyły się cykle międzypokoleniowych warsztatów tkackich w Barczewie i gminie, w których wzięło udział kilkadziesiąt wspaniałych osób - dzieci, młodzieży, dorosłych mieszkańców Barczewa, gminy i regionu, oraz zorganizowana grupa osób z Polskiego Związku Niewidomych w Olsztynie.

Warsztaty prowadzili specjaliści wiedzy tkackiej, którą posiadły od Państwa Hulanickich lub ich uczniów: Siostra Barbara Ogonowska, Karolina Radulska, Stanisława Grala i Leszek Jackowski, który dodatkowo przez cały czas wspierał nasze działania od strony technicznej i organizacyjnej.

Efekty projektu można było również obejrzeć podczas sobotniej wystawy w Skarbcu Kultury Europejskiej w Barczewie. Specjalnie na tę okazję siostra Barbara Ogonowska, stworzyła wyjątkową pamiątkową tkaninę. Na wystawie obejrzeliśmy film udostępniony przez Tomasza Śrutkowskiego i nagrania należące do archiwum Radia Olsztyn, Telewizji Kablowej Macrosat i zbiorów prywatnych.

Wszyscy goście otrzymali pamiątkowy folder wydany przez CK-B. Nie zabrakło kocich klimatów i tkackiego ogródka. Organizatorzy serdecznie dziękują osobom prywatnym, dyrektorom i pracownikom muzeów i innych instytucji za zaufanie i wypożyczenie eksponatów i nie tylko. Podziękowania kierowane są też do wszystkich osób, które wspierały projekt i organizację wystawy.

Wystawę można oglądać od 9 lipca (wtorek) do 30 września 2024 r., od poniedziałku do piątku, w godzinach 12.00-16.00, po wcześniejszym kontakcie telefonicznym lub mailowym z kustosz Magdaleną Łowkiel (tel. 784228219, [email protected]).

Galeria

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl