W ramach realizacji projektu „Bezpieczny Miejski Obszar Funkcjonalny”, stworzony został spójny system powiadamiania żeglarzy, mieszkańców i turystów o możliwości wystąpienia zagrożenia pogodowego. Swoim zasięgiem objął on trzy olsztyńskie jeziora: Ukiel, Skanda i jezioro Kortowskie.
- W rejonach, gdzie mieszkańcy i turyści korzystają z wypoczynku na wodzie, ustawiliśmy cztery maszty, które w przypadku prognozowanego załamania pogody, będą wysyłać pulsujące, żółte światło widoczne w każdych warunkach – informuje Paweł Micek, koordynator projektu „Bezpieczzny MOF” - Na masztach zamontowane zostały również stacje pogodowe przekazujące w czasie rzeczywistym informacje do Regionalnego Centrum Bezpieczeństwa oraz głośniki, dzięki którym osoby znajdujące się w zasięgu systemu usłyszą także komunikat głosowy informujący o potencjalnym zagrożeniu – dodaje.
Zmodernizowany został także punkt systemu sygnalizacyjnego funkcjonujący na jeziorze Ukiel. Na masztach pojawiły się tablice, na których 24 godziny na dobę wyświetlane są na nich informacje takie jak temperatura i wilgotność powietrza, ciśnienie atmosferyczne oraz siła i kierunek wiatru.
Jak działa system ostrzegania? Dyżurny Regionalnego Centrum Bezpieczeństwa, po odebraniu informacji z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej o zbliżających się niekorzystnych warunkach pogodowych uruchamia system za pomocą SMS-a lub sygnału radiowego. Taka wiadomość będzie zawierała informacje o nadchodzącym niebezpieczeństwie tj.: typ zjawiska, stopień zagrożenia oraz ważność ostrzeżenia. Cała procedura trwa minutę. Wyłączenie świateł następuje automatycznie po wygaśnięciu ważnego komunikatu. Wszystkie punkty ostrzegawcze zasilane są z lokalnych źródeł zasilania.
- 40 błysków na minutę - „UWAGA” SPODZIEWANE BURZE I WIATR (bez wskazania dokładnego czasu i miejsca nadejścia zjawiska meteorologiczne)
- 90 błysków na minutę - „NIEBEZPIECZEŃSTWO” WYSTĘPOWANIE BURZY ORAZ SILNEGO WIATRU
Spójny system bezpieczeństwa na akwenach wodnych to element unijnego projektu „Bezpieczny MOF” realizowanego w Olsztynie oraz sześciu gmin ościennych (Dywity, Barczewo, Purda, Stawiguda, Gietrzwałd, Jonkowo). Głównym celem projektu jest wzrost poczucia bezpieczeństwa społeczeństwa w wyniku zwiększenia efektywności działania służb oraz stworzenie możliwości wczesnego informowania i ostrzegania mieszkańców przed zagrożeniami.
Program współfinasowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2014-2020.
Komentarze (3)
Dodaj swój komentarz