Jak twierdzi jeden z założycieli organizacji, obecny jej prezes, Dariusz Marchlewski, na początek trzeba było obalać stereotypy, zwalczać uprzedzenia. A teraz mamy wzorcowy przykład partnerstwa na poziomie podstawowym. Przede wszystkim są to kontakty międzyludzkie. A wszystko zaczęło się w roku 2006 gdy w Biskupcu podpisano Akt Partnerstwa z niemieckim Bramsche. Dokument podpisywali ówcześni burmistrzowie: Bramsche - Liesel Holtermann oraz Biskupca - Marek Domin. Od tego momentu partnerzy współpracy zrealizowali wiele projektów, m.in. szkolenia zawodowe, dające przyszłym pracownikom europejskie certyfikaty, potwierdzające zdobyte przez nich kwalifikacje.
Nauczyciele i uczniowie szkół w Bramsche i Biskupcu podczas wzajemnych odwiedzin, poznają miasta, uczestniczą w zawodach sportowych czy imprezach kulturalnych. To pomaga w funkcjonowaniu w otwartej Europie.
Doświadczeniami wymieniali się także pracownicy służb komunalnych, pomocy społecznej. W remizach strażaków - ochotników z Biskupca jest kilka wozów bojowych, które przyjechały z Niemiec. Samo miasto partnerskie Biskupca – Bramsche liczy 40 tysięcy mieszkańców. W Biskupcu jest Plac Bramsche, w niemieckim mieście uliczka, poświęcona Biskupcowi.
O tym wszystkim rozmawiamy z Dariuszem Marchlewskim.
Komentarze (1)
Dodaj swój komentarz